Malý Karl Nilsson zo Švédska hľadal včera v thajskom Phukete svojich rodičov a dvoch bratov, ktorí zmizli po víkendovom zemetrasení. FOTO - ČTK/AP
Počet obetí katastrofy v južnej Ázii stále rastie a humanitárne organizácie hovoria o jednej z najväčších katastrof vôbec.
Včera prekročil počet mŕtvych 60-tisíc a bude rásť ďalej, pretože veľké množstvo ľudí je nezvestných a s mnohými oblasťami sa ešte stále nedarí nadviazať poriadne spojenie.
Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že na choroby, ktoré v oblasti čoskoro vypuknú, zomrie rovnaké množstvo ľudí, ako zahynulo pri katastrofe.
Situáciu navyše komplikuje fakt, že je zasiahnutých viac aj tak veľmi biednych štátov so zlou zdravotníckou infraštruktúrou a lokálnymi konfliktmi.
OSN tvrdí, že ešte nikdy neriešila takúto situáciu. Podobne sa vyjadril aj Červený kríž a humanitárne organizácie. Žiadajú o finančnú pomoc: celá operácia by mala stáť niekoľko miliárd dolárov.
Do postihnutých oblastí už prúdi humanitárna pomoc prakticky z celého sveta. Koordinátor pomoci z OSN Jan Egeland obvinil Západ a Američanov, že sú "lakomí" a nedávajú dosť. Američania sa ohradili.
Podľa agentúr je pomoc nedostatočná a do najhoršie zasiahnutých oblastí sa ani nedostala. Tam sú ľudia hladní, smädní a okrem rodín prišli aj o domovy. Bezdomovcov budú milióny. Objavili sa prípady rabovania. "Tí ľudia nie sú zlí, sú len hladní," citovala agentúra AFP jedného z miestnych policajtov.
Záchranárov teraz čakajú najnepríjemnejšie záležitosti: vyhrabávanie mŕtvol a ich rýchle pochovávanie. Príbehov o zázračne zachránených ľuďoch, ktoré prinášajú médiá, bude totiž ubúdať. (mik, reuters)
Aké sú ďalšie následky tsunami
Podľa humanitárnych organizácií až polovica obetí katastrofy sú deti, pre niektoré ostrovné komunity to znamená, že zrejme vymrú. Okrem chorôb a hladu predstavujú nebezpečenstvo aj mínové polia: na Srí Lanke, kde môžu byť až dva milióny mín, voda odplavila výstražné tabule. Lekári majú nedostatok vhodnej krvi pre turistov: Európania majú zväčša Rh faktor negatív, v Ázii je menej obvyklý. Tsunami zmenili podľa vedcov mapu Tichého oceána: posunul sa ostrov Sumatra, Maldivám hrozí definitívne zaplavenie. Objavili sa informácie, že americkí vedci informovali Indonéziu o očakávanom zemetrasení, správu však nemal kto prebrať. Zoznamy nezvestných turistov sa rozširujú
Zoznamy nezvestných turistov sa rozširujú. Hoci zatiaľ úrady oficiálne potvrdili smrť len asi stovky turistov z 20 krajín, počty nezvestných neveštia nič dobré. Nič sa nevie o viac ako 1500 Švédoch, niekoľkých stovkách Fínov, Nemcov, Rakúšanov, Britov či Čechov. Britský konzul v Indonézii varoval, že ľudí, ktorí sa nevrátia z dovolenky, budú stovky.
Hlavne Škandinávci a Nemci si obľúbili thajskú pláž Khao Lak. Tam v hoteloch zahynulo viac ako 700 ľudí, väčšinou belochov. Ich identitu preverujú.
V mnohých európskych krajinách, ale aj v Austrálii či Amerike ľudia nevedia, čo je s ich "dovolenkujúcimi" príbuznými. Informačný hlad okamžite využili majitelia internetových kaviarní v postihnutých oblastiach a vo vnútrozemí, kam dopravili turistov z pláži, zvýšili ceny za internet niekoľkonásobne.
V krízových oblastiach má svojich konzulárnych úradníkov 28 krajín. Pomáhajú ľuďom, ktorí prišli o doklady, peniaze, letenky, osobné veci. Mnohí sú zranení. "Náš cieľ je jediný: naložiť ich čo najskôr do lietadla a poslať domov," povedal jeden z konzulárnych úradníkov. (mik, reuters)