Američanka Gwen Slaughterová (s loptou) sa snaží presadiť cez hviezdu Dinama Moskva Jelenu Baranovovú. V pozadí v modrom je Jennifer Smithová. Košičanky stretnutie v Moskve prehrali. FOTO - www.fibaeurope.com
Americká basketbalistka Jennifer Smithová sa z detroitského letiska teperila do Košíc s batožinou navyše. Pribalila si dvadsaťlitrovú kanistru s pitnou vodou. Funkcionári Delty ubytovali vysokú dievčinu z michiganského Lansingu v apartmáne hotela Slovan. Na prvý tréning prišla do staručkej haly, ktorú práve upravovali. Prvý tréningový oddychový čas znamenal prekvapenie - ruku si namočila do malty.
Ako Jenny naletela priateľom
Pivotka (191 cm), ktorá to chvíľu skúšala v ženskej NBA v tíme Detroit Shock prvé dotyky so Slovenskom za šok vôbec nepovažovala. Celým krstný menom Jennifer Elaine (nar. 4. 10. 1982), od malička pre všetkých Jenny, je za každý vtip.
Napokon, tak sa dostala k tej ozrutnej kanistre. "Naletela som partii. Tak mi treba, mala som sa lepšie učiť zemepis. Vedela som iba, že cestujem do východnej Európy. Som nadšená, do akej krásnej krajiny som prišla. Je to nádhera prejsť sa uličkami a nevidieť žiadny mrakodrap. Priatelia ma naťahovali - vraj tam nemajú ešte ani elektrinu, ani vodovody. Iba studne. Boli takí presvedčiví, že som im to zhltla. V apartmáne Slovana som si riadne zaťukala na čelo. Cítila som sa ako holywoodska hviezda," usmievala sa Smithová po prvom euroligovom zápase Delty proti Bourges.
Klasika - obe prešli cez NCAA
Druhá Američanka v drese slovenského majstra Gwendolyn Gail Slaughterová (1. 7. 1980), pochádzajúca z Pineville v Lousianne, je mlčanlivejšia, očividne si na európsky spôsob života zvyká ťažšie.
Jenny má za sebou bakalárske štúdium ma michiganskej univerzite, kde poznala aj to, čo je sibírska zima, Gwen si v lousianskej college v Tulane zasa užila africké horúčavy. Obe hrávali v prestížnej vysokoškolskej lige NCAA. Za morom je, aspoň podľa internetových stránok, známejšia menej nápadná (v súkromí i na ihrisku) hráčka tmavej pleti Slaughterová. Pivotka (193 cm) bola vlani v kádri tímu WNBA Minnesota Lynx, v ktorom si zopár stretnutí zahrala naostro.
Európa čaká ďalšie basketbalové hviezdy z USA
Americká basketbalistka nie je na našom kontinente výnimkou. Na rozdiel od mužov ide o megahviezdy (NBA sa hrá celý rok, WNBA len v lete). Z kádra úradujúcich olympijských víťaziek z Atén hrajú momentálne tri v Európe (S. Johnsonová v Krakove, Birdová v Moskve a Swoopesová v Samare). Ďalšie iste pribudnú, ako je zvykom po februárovom prestupovom termíne, keď sa začne hrať play off.
Ak načrieme do minulosti, defilujú pred nami v zostavách európskych klubov mená všetkých amerických legiend - Edwardsová (štvornásobná olympijská víťazka) pôsobila predovšetkým vo francúzskom Valenciennes, trikrát vyhrali na OH Leslieová (hrala za sicílske Alcamo) a Swoopesová.
Určiť z basketbalistiek USA jednotku je holá nemožnosť. Momentálne frčí meno Yolandy Griffithovej (pôsobila v Parme, nemeckom Aschaffenburgu a ruskom Jekaterinburgu), vzor aj pre súčasné Košičanky Smithovú i Slaughterovú . Keď prišla Griffithová v roku 2002 na play off do Parmy, ktorá s odretými ušami postúpila zo skupiny, zrazu sa z priemerného tímu stalo vynikajúce. Taliansky tím vyradil 2:0 na zápas favorizovaný Bourges. Vysoká americká krídelníčka dala 64 bodov zo 138 svojho družstva v dvoch stretnutiach. Vo Final Four skočila potom Parma tretia.
Rekordy Cooperovej a charizma Leslieovej
Absolútnou jednotkou v štatistikách je najlepšia strelkyňa histórie Cynthia Cooperová. V roku1996 hrala za malý sicílsky klub Alcamo Banco Don Rizzo a dostala ho do finále Pohára Ronchettiovej. Jej priemer z dvadsiatich stretnutí je nedostižný - hrala 39,6 minúty, dala 37,5 boda.
Za Alcamo hrala tiež charizmatická pivotka (196 cm) Lisa Leslieová. Na Slovensku bola trikrát, dvakrát na krátkom sústredení amerického olympijského výberu vedenom slávnou Nell Fortnerovou v Ružomberku a raz na Veľkej cene Slovenska v Myjave.
Keďže sa WNBA hrá iba v lete, vysvetlila žena s úsmevom Mony Lisy, čo s ostatným časom, keďže v Európe pôsobila iba raz. "Ženský basketbal v USA nie je predovšetkým WNBA. V reprezentácii sa pripravujeme mesiace. Ani toto sústredenie nie je samoúčel. Od Sloveniek sa máme čo učiť, nad niektorými signálmi žasnem. Skutočne, nelichotím," hovorila v januári 2000 v Ružomberku Leslieová, ktorá je modelkou firmy Wilhelmina Models. Jej fotografie často zdobia Vougue Magazine i Newsweek.
Hejková: Špičky boli nad naše pomery
Dlhoročná trénerka Ružomberka Natália Hejková sa do svojho veľkého tímu Američanky angažovať nesnažila, hoci sú s Nell Fortnerovou kolegyne s blízkymi názormi na basketbal. "Skutočné eso z USA bolo pre nás finančne jasne nad pomery. To je iba jeden dôvod. Druhý - hrajú príliš individualisticky. Vedia síce zápas rozhodnúť, ale aj pokaziť. Môj smer záujmu vždy smeroval do slovanských krajín. Z Američaniek urobila na mňa najväčší dojem Kathy Smithová hrávajúca za Gdyňu. Bojovníčka ako hrom, ktorá sa obetovala pre kolektív a neomylne rozpoznala pravú chvíľu, keď mohla rozhodnúť," hovorila súčasná trénerka Šopronu.
Nad Američankami možno vyhrať, nie vyhrávať
Hejková považuje americký ženský basketbal za nedostižný. "Dievčatká hrajú od útleho detstva, patrí to k životnému štýlu. To je celý fígeľ Nad družstvom USA zvíťaziť, ale nie trvalo vyhrávať. Aj nám sa to dvakrát skoro podarilo - s reprezentáciou i s klubom. V doslova prípravnom zápase v Ružomberku sme ich mali na lopate. Bojovali o víťazstvo ako odušu, tešili sa akoby vyhrali olympiádu. Sprvoti ma to štvalo, potom som to obdivovala. Iné je, že na majstrovstvách sveta 1998 v Nemecku im titul proti Ruskám doslova darovali rozhodcovia."
Zhovorčivá Jenny, uzavretá Gwen
Spýtať sa súčasných Košičaniek Jenny a Gwen, ako sa dostali k basketbalu, by znelo, ako otázka Eskimákovi, či videl sneh. "Obe sme sa však pre basketbal rozhodli na strednej škole. U nás je napríklad čoraz populárnejší volejbal, kde sa môžu uplatniť vysoké dievčatá. Najmä Gwen bola dlho na rozpakoch," hovorila za obe Jennifer Smithová.
Košický manažér Daniel Jendrichovský rozmýšľal pred vstupom do euroligy logicky. Výborná pivotka z nášho kontinentu je tiež finančne nad naše pomery. A je ich málo. Angažovať menej známe Američanky prináša jediné riziko, kupujete tak trochu mačku vo vreci. Potom už ide o šikovnosť manažéra i trénera.
"Využili sme služby agentov. Keď sme boli pred štyrmi rokmi na turné vAmerike, tak som si mladú Jeniffer Smithovú vyhliadol sám, no potom to už išlo cez jej agentku. Gwen Slaughterovú nám ponúkla agentúra."
Košický manažér: Nie sú lacné ani extra drahé
Obe hráčky z USA zinkasujú mesačne viac ako väčšina hráčok v družstve. "O konkrétnostiach sa nepatrí hovoriť. U nás majú zhruba trikrát menej ako legionárky v špičkových európskych kluboch. Prirodzene, nehovorím o ruských kluboch, tam to preháňajú. Samozrejme, inú cenu má hráčka, ak si ju vyhliadnete sami, inú ak vám ju ponúka agent. Naše Američanky nemožno porovnávať s ich krajankami, ktoré reprezentujú alebo pravidelne pôsobia vo WNBA. Také si dovoliť nemôžeme," vysvetľuje Daniel Jendrichovský.
Jenny i Gwen už dostali byty. Jennifer má od klubu k dispozícii auto. Malé, ojazdené, len na presúvanie mestom. Zvyčajne v ňom zvezie aj Gwen. Po niekoľkých mesiacoch Smithová akoby ani nebola Američankou. "Jenny je pokojná, ba šťastná. Vidno to na nej. Odlúčenie znáša prekvapujúco dobre," hovorí manažér.