Od januára sa rozbehne aj zreformovaný tretí pilier dôchodkovej reformy. Súčasných klientov čaká sprísnenie podmienok sporenia, najmä pokiaľ ide o možnosť manipulovať s peniazmi na ich účtoch. Citeľne sa ich dotkne aj zníženie daňovej úľavy na úspory z doterajšieho maxima 24-tisíc ročne na 12-tisíc. Získa ju pritom iba ten, kto si bude šetriť na dôchodok aspoň desať rokov a peniaze si vyberie najskôr v 55 rokoch. Podmienku desať rokov nemusia splniť iba klienti, ktorí dosiahnu skôr dôchodkový vek. Kto podmienky nesplní, musí do troch rokov daňové úľavy vrátiť.
Martin Bohoš z Credit Suisse Life & Pensions však upozorňuje, že pre klientov, ktorí uzavreli zmluvy podľa zákona platného do konca tohto roka, naďalej platia podmienky v ich zmluvách, najmä "nároky na dávky vrátane povinných lehôt sporenia, ktoré sú kratšie ako desať rokov".
Reformou tretieho piliera však získali nové výhody iné formy sporenia. Daňové úľavy sa totiž rozširujú aj na všetky "charakterovo podobné finančné produkty". Úspory, maximálne 12-tisíc ročne, si tak budú môcť odpočítať od daňového základu klienti životného poistenia, sporenia na účtoch, tí, ktorí si "sporia" cez investovanie do podielových fondov či cenných papierov. Hovorca ministerstva financií Peter Papánek upozorňuje, že aj pri týchto produktoch "musia sporiť najmenej desať rokov a výplata plnení nastane až dovŕšením 55. roku".
Tieto pravidlá budú platiť od januára budúceho roka. Nové odpočítateľné položky si bude možné uplatniť v daňovom priznaní podávanom v roku 2006.
Iné sporivé produkty majú oproti doplnkovému dôchodkovému sporeniu ešte jednu výhodu. Klienti doplnkových dôchodkových poisťovní (po transformácii na budúci rok sa už majú volať doplnkové dôchodkové spoločnosti) si po splnení podmienok veku a lehoty sporenia nebudú môcť vybrať všetky peniaze naraz. Za úspory si budú musieť kúpiť aspoň päťročný dočasný starobný dôchodok a naraz si vybrať iba 25 percent zostatku na účte. Pri
iných produktov si klienti peniaze môžu vybrať naraz a prečerpať ich na čokoľvek. Rezort práce z toho dôvodu "nevylučuje v budúcnosti úpravu zákona", povedal hovorca Martin Danko.
Aj Bohoš hovorí, že "prísnosť" by sa mala riešiť "kratšou minimálnou lehotou sporenia" pre dôchodkové spoločnosti. Upozorňuje však, že sporenie v týchto spoločnostiach je jediné, pri ktorom "zostáva zachovaný princíp daňovo zvýhodneného príspevku zamestnávateľa, ktorý často rozhodujúco zvyšuje sumu na účte poistenca".
Doplnkové dôchodkové spoločnosti
Kto si v nich bude šetriť
- zamestnanec, ktorý uzatvorí zmluvu, resp. zmluvu môže uzatvoriť za zamestnancov zamestnávateľ,
- ktokoľvek, kto dovŕši 18 rokov, čo doteraz nebolo možné,
- za zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do tretej a štvrtej rizikovej kategórie, musí zamestnávateľ uzatvoriť zmluvu do ôsmich dní po tom, ako začnú túto prácu vykonávať.
Koľko si treba šetriť
Minimálne obdobie doplnkového dôchodkového sporenia nesmie byť kratšie ako 10 rokov, potrebný vek na plnenie nesmie byť nižší ako 55 rokov. V prípade, keď klient najneskôr v deň podania žiadosti o výplatu doplnkového starobného dôchodku dovŕšil vek potrebný na odchod do dôchodku, nemusí splniť podmienku minimálneho sporenia 10 rokov.
Čo sa bude vyplácať
Odstupné: sa vypláca najmenej vo výške 80 percent hodnoty zostatku na osobnom účte klienta, vyplatí sa tomu, kto nesplnil podmienky na vyplácanie doplnkových dôchodkov.
Jednorazové vyrovnanie: Možno ho získať vo výške 25 percent zostatku osobného účtu klienta, ak klient požiada o dočasný doplnkový starobný dôchodok, vo výške 50 percent zostatku, ak klient požiada o doživotný doplnkový starobný dôchodok. Jednorazové vyrovnanie vo výške 100 percent zostatku bude možné získať, ak sa klient po podpise zmluvy stane úplne invalidným. Ak zomrie, dostanú 100 percent zostatku dediči, teda vrátane príspevkov zamestnávateľa.
Dôchodky:
- dočasný doplnkový starobný dôchodok: sa poberá minimálne päť rokov, čo je najkratšie obdobie, po ktoré treba poberať dôchodok z doplnkového sporenia,
- doživotný doplnkový starobný dôchodok,
- dočasný doplnkový výsluhový dôchodok: výsluhové dôchodky získajú klienti, ktorí pracujú v 3. a 4. rizikovej kategórii, príspevky za nich musí platiť zamestnávateľ, oni si môžu doplácať. Na výplatu týchto dôchodkov treba sporiť aspoň päť rokov a dovŕšiť aspoň 40 rokov,
- doživotný doplnkový výsluhový dôchodok.
Prípadne ešte invalidné či pozostalostné dôchodky.
Dávky z doplnkového dôchodkového sporenia sa vyplácajú aj do zahraničia, pričom do krajín únie, Islandu, Lichtenštajnska, Nórska a Švajčiarska bez manipulačných poplatkov.