Väčšina právnikov tvrdí, že nespokojní by mohli žalovať Ústav pamäti národa, ktorý dnes zväzky ŠtB archivuje. Zverejniť registre ŠtB však ústavu prikázal zákon. Zároveň zákon hovorí, že ústav nemusí skúmať dôveryhodnosť zväzkov.
Po rozdelení Československa archívy ŠtB získala SIS. Prešli na ňu aj súdne spory, ktoré ľudia viedli pre zväzky s federálnym ministerstvom vnútra. SIS nesúhlasila, ale súd povedal, že keď zväzky vlastní, mala by byť žalovaná ona. Preto SIS dnes tvrdí, že ak zväzky prešli na ústav, mal by byť teraz žalovaný on. Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že SIS viedla spolu deväť súdnych sporov, z ktorých štyri vyhrala, štyri prehrala a jeden stále trvá. Po prehratých sporoch však nemusela zväzok žalujúceho skartovať, ani mu zaplatiť za ujmu. Platila len súdne trovy. "Ľuďom stačilo, že dostali do ruky rozsudok. Zrejme sa preukázali kolegom, nikdy sme to neskúmali." SIS vraj súdy prehrala preto, že sa nepodarilo dokázať, že osoby spolupracovali aktívne a "v jednom alebo dvoch prípadoch sa im podarilo preukázať, že podpisy boli sfalšované".
Ústav pamäti národa o týchto súdnych sporoch nič nevie. "Delimitačné protokoly dokumentov prevzatých od SIS neobsahujú informácie tohto druhu," povedal tlačový tajomník ústavu Michal Dzurjanin. Zo súdu zatiaľ ústav nedostal žiadnu výzvu, súvisiacu so zväzkami.
Právnik Peter Kresák si myslí, že Ústav pamäti národa nesie najmä zodpovednosť za zverejnenie zoznamov na internete. Zákony sú v tom podľa neho veľmi komplikované. "Žaloba môže znieť na všetko možné a rozhodovať budú súdy. Bude to však veľmi ťažká žaloba."
Predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Langoš to v pondelok v relácii Téma dňa televízie TA3 vylúčil. "Dôstojníci ŠtB používali veľké privilégiá, mali v rukách obrovskú moc nad civilným obyvateľstvom. Komunistickí funkcionári nedovolili zneužitie funkcií, lebo to bol ich mocenský nástroj. Ak by dôstojníci ŠtB robili takéto podvody, podstupujú obrovské riziko, nielen straty zamestnania, existencie, ale aj straty života."
Podľa Langoša je pochopiteľné, že ľudia, ktorí spolupracovali s komunistickou tajnou políciou, sa k tomu neradi priznávajú. "Tak ako sa neradi priznávali Nemci, ktorí boli v orgánoch nacistickej ríše." Útoky na dôveryhodnosť zoznamov podľa neho pôsobia veľmi pochybne. (mož)