Lekári vo zvolenskej nemocnici do štrajkovej pohotovosti, na rozdiel od kolegov zo Žiaru nad Hronom, nevstúpili. Riaditeľ miestnej nemocnice Vojtech Žilinčan však označil situáciu potom, čo župní poslanci rozhodli o jej prenájme, za zúfalú. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Župy už začali robiť zásadné zmeny v nemocniciach, ktoré pred dvomi rokmi dostali od štátu. Komisie zložené z poslancov vyberajú nových nájomcov. Prvý začal Bratislavský kraj, po ňom Banskobystrický a Trenčiansky. Záujem o prenájom mali samotní zamestnanci, zdravotnícke firmy, ale aj finančná skupina Penta.
S rozhodnutím banskobystrickej župy nesúhlasia samotné mestá ani lekári. Župní poslanci vyberali nájomcov nemocníc v Rimavskej Sobote, Lučenci, vo Zvolene a v Žiari nad Hronom. Ich primátori, okrem lučenského, považujú konkurzy za škandál. Žiadajú Úrad pre verejné obstarávanie, aby súťaže preskúmal.
Štrajk v Žiari
Zamestnanci nemocnice v Žiari nad Hornom si dnes pripnú na plášte čierne stužky. Vstupujú do štrajkovej pohotovosti - protestujú proti rozhodnutiu poslancov banskobystrickej župy, že nemocnicu bude prevádzkovať bratislavská nezisková spoločnosť.
"Nekritizujeme víťaza súťaže, ani jeho projekt, lebo ho nepoznáme. Kritizujeme spôsob výberového konania," hovorí ich zástupca, lekár Vladislav Kukolík. "Bol netransparentný, odborne nekompetentný a politicky účelový." Kukolík hovorí, že župa nezverejnila projekty, a vo výberovej komisii neboli odborníci, ale politici.
Mesto už požiadalo župana Milana Marčoka, aby uznesenie nepodpísal. Jeho hovorkyňa Eva Berčíková povedala, že výber neziskovej organizácie ako nájomcu pod verejné obstarávanie nespadá. "Komisia pred súťažou zverejnila podmienky," obhajovala priehľadnosť konkurzu. Marčok rozhodne dnes.
Sklamanie vo Zvolene
Sklamaní sú aj lekári vo zvolenskej nemocnici. Rozhodnutím o prenájme nemocnice s poliklinikou vo Zvolene župa totiž definitívne zrušila pripravený projekt novej nemocnice. Lekári považovali stavbu za hotovú vec a domnievali sa, že sa čoskoro presťahujú z nevyhovujúcich priestorov.
"Videli ste, ako vyzerá pavilón. V operačnej sále je 15 stupňov a v kancelárii mám elektrický radiátor, lebo liatinový nefunguje," ukazuje primár ušno-nosovo-krčného oddelenia Peter Reinprecht zúfalý stav budovy. "Teraz nevieme, čo bude ďalej. Sme sklamaní." Chirurg Peter Schwartz povedal, že s lekármi nikto nerokoval, a tak bez informácií čakajú.
Personál nemocnice neverí, že nájomca - nezisková organizácia - výrazne zainvestuje do chátrajúcich budov z predminulého storočia a že obnoví zdravotnícku techniku. Štrajkovať podľa zamestnancov nemá zmysel a niektorí sa aj boja.
Belica nepodpísal
Nitriansky župan Milan Belica uznesenie župy o prenájme nemocnice v Leviciach neziskovej organizácii nepodpíše. "Nemôžem podpísať zmluvu, ktorá je právne napadnuteľná," hovorí. "Pripravovaná zmluva odkazuje na prílohy so súpisom majetku, ktoré k nej neboli priložené," hovorí Belica. V zmluve bola sporná veta, že majetok nemocnice "môže byť" použitý prevažne na činnosť súvisiacu so zdravotníctvom. "Majetok predsa musí slúžiť zdravotníctvu. Nie je doriešené jeho vrátenie samosprávnemu kraju, ak nezisková organizácia nebude hospodáriť úspešne." Chýba mu aj zdravotnícka koncepcia pre región.
"Výhrady mám proti tomu, že zastupiteľstvo bez verejnej súťaže rozhodovalo o prenájme majetku konkrétnemu záujemcovi," povedal poslanec za päťkoalíciu HZDS-SDĽ-Smer-SOP-SNS Jozef Dvonč, ktorý nehlasoval za. Župa spravuje aj nemocnice v Topoľčanoch, Komárne a Šali, Dvonč pripomenul, že levickou sa poslanci zaoberali osobitne.
"Koncepciu zdravotníctva dokončujeme a predložíme ju do zastupiteľstva v januári. Navrhujeme v nej, aby všetky štyri nemocnice išli podľa vzoru Levíc na neziskové organizácie," povedal vedúci odboru zdravotníctva župného úradu Jaroslav Zhorela. "Je to lepšia možnosť ako akciová spoločnosť," myslí si vicežupan Miklós Fehér. "Návrhom sa chceme vyhnúť exekúcii zdravotníckeho zariadenia a chrániť majetok samosprávneho kraja," dodala poslankyňa za SMK Erzsébet Dolník.
Nemocnica v Leviciach má dlh 120 miliónov, v Komárne 102 miliónov, v Šali 63 miliónov a v Topoľčanoch 135 miliónov korún.
Prešov prenájom odložil
V Prešovskom kraji ešte nedávno uvažovali o prenájme piatich nemocníc. Župa vypísala súťaž, do užšieho výberu sa dostali dve firmy. Nakoniec sa však rozhodli nemocnice neprenajať. Parlament totiž zákonom oddialil exekúciu regionálnych nemocníc do roku 2006.
Tlačová tajomníčka prešovského župana Veronika Fitzeková povedala, že racionalizačné opatrenia, ktoré kraj zaviedol, sa začínajú prejavovať na znižovaní dlhu. V opatreniach chce kraj pokračovať a neskôr plánuje nemocnice prenajať. Podľa Fitzekovej bude mať potom pri vyjednávaniach lepšiu pozíciu. Pre všetkých päť nemocníc kraj zriadi jednu správcovskú firmu, ktorá nakoniec vstúpi do partnerstva so súkromným kapitálom.
Autor: dro, wm, bej