Nakoľko sú oprávnené zásahy zabraňujúce degenerácii slabých?

Francis Fukuyama: Budování státu. Vládnutí a světový řád v jedenadvacátém století * Alfa Publishing * Praha 2004

Západ daroval svetu veľmi atraktívny darčekový balíček. Má podobu materiálneho blahobytu, politickej a kultúrnej slobody a úhrnom sa to nazýva liberálna demokracia. Jednosmerný prúd migrantov zo všetkých kútov sveta ukazuje, že je to naozaj príťažlivý darček. Od 11. septembra 2001 a od začiatku vojny v Iraku si však kladieme otázku, či hodnoty a inštitúcie liberálneho Západu možno oprávnene považovať za univerzálne, alebo je to iba výplod jedinej - tej našej kultúry a civilizácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Posledná Fukuyamova kniha otvára tému role a pôsobnosti štátu, ktorý sa v priebehu posledného storočia zmenil v molocha, žerúceho neuveriteľné prostriedky a sľubujúceho bezpečnosť a istotu. Často nám však namiesto toho poskytuje arogantnú a korupčnú byrokraciu, nepriehľadné pravidlá hry a menej voľnosti. Autorovi samozrejme nejde o záškodníctvo voči modernému štátu, základná Fukuyamova téza znie: existuje optimálny vzťah medzi poľom pôsobnosti štátu a silou jeho inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

Príliš široké pole pôsobnosti štátu nepraje kapacite jeho inštitúcií. Určite však neexistuje v tejto veci nejaký univerzálny recept. Napokon, neexistuje ani prenosnosť skúseností z jedného štátu na iný. Existuje ale možnosť nechať sa poučiť z histórie a súčasnosti a využiť niektoré osvedčené teoretické koncepty.

Záujem priťahujú predovšetkým možnosti zvýšenia kapacity inštitúcií štátu. Podľa Fukuyamu existujú štyri oblasti štátnosti, ktoré majú centrálny význam: manažment a návrh organizačnej štruktúry, návrh vhodného politického zriadenia, legitimita režimu a kultúrne a štrukturálne faktory. Pre každú z týchto oblastí existuje bohatá literatúra a množstvo empirických skúseností plus jedna pravda: jediným skutočným zdrojom legitimity režimu je demokracia.

SkryťVypnúť reklamu

Sám pojem a problém prechodu k demokracii, jej udržiavania a zvelebovania však je - ako jasne ukázal Fareed Zakaria, vo svojom dnes už svetovom bestselleri Budúcnosť demokracie - problémom sám osebe. V zásade však platí, že slabé a úpadkové štáty sú zdrojom väčšiny medzinárodných kríz. Po 11. septembri 2001 možno k tomuto konštatovaniu dodať: slabý alebo nestabilný štát (napríklad Afganistan) môže byť dokonca "privatizovaný" teroristickou organizáciou a stať sa globálnym ohrozením. Teda nie humanitárnou krízou danej oblasti, ale bezpečnostným rizikom pre svet. Toto je zásadný posun poslednej dekády.

Áno, slabé a úpadkové štáty generujú problémy sveta. Otázka dneška znie: nakoľko sú oprávnené zásahy, ktoré majú zabrániť degenerácii slabých štátov a z toho plynúcich globálnych bezpečnostných a humanitárnych rizík? Kedy a aká intervencia je legitímna? A kto je oným legitímnym interventom?

SkryťVypnúť reklamu

Iste uznáte, že Francis Fukuyama kladie naozaj háklivé, ale mimoriadne závažné otázky. "Odpovede" sa nám rodia pred očami, takrečeno v priamom prenose. Hovorím schválne "odpovede", pretože rovnako ako neexistuje prenosnosť skúseností z budovania štátov, neexistuje ani jedna-jediná pravda o riešení problémov, na ktoré pritom narážajú. A to už ani nehovorím o metastázach týchto problémov do globálneho priestoru, ktorého sme nepatrnou a bezvýznamnou časťou.

Autor: FEDOR GÁL(Autor je sociológ)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 568
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 285
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 076
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 273
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 919
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 850
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu