V porovnaní s vyspelou svetovou špičkou sa pripravuje v amatérskych podmienkach, takpovediac na kolene. Umiestnenie v prvej desiatke by sa v jeho prípade rovnalo kúzlu z klobúka Davida Copperfielda. Za úspech považuje už postup z kvalifikácie do hlavnej súťaže medzi 50 najlepších, v ôsmich pretekoch v tejto zime sa mu to podarilo štyri razy - v Trondheime, Harrachove a minulý víkend v obidvoch pretekoch v Engelbergu. Približuje sa k účasti vo finálovom kole a k prvým bodom. Vlani ich vybojoval deväť, dva razy (27. v Engelbergu, 26. v Salt Lake City) skončil v prvej tridsiatke. To by chcel prinajmenšom zopakovať.
Z partie už zostal sám
"Príprava na novú sezónu mi nevyšla podľa predstáv. S trénerom Petrom Schlankom sme naplánovali 80 - 100 skokov, no keď sa vo švajčiarskom St. Moritze oteplilo, musel som si vystačiť s polovicou," vravel pretekár zo Seliec pri Banskej Bystrici. Vo Svetovom pohári reprezentuje Slovensko od roku 1996, keď sa ešte mohol oprieť o partiu skokanov. Dnes je ako prst. A s trénerom robí všetko: manažéra, maséra, servismana, šoféra. Keď zoženú peniaze, auto na cestu, odvezú sa stovky kilometrov na alpské kopce a pripravia lyže, potom sa Martin môže vyviezť na mostík a skákať. Problémy, o akých sa najlepším Rakúšanom, Nemcom, Fínom, Nórom, Japoncom, Čechovi Jandovi či Poliakovi Malyszovi ani nesníva.
Na začiatku tejto sezóny sa Mesík musel vyrovnať aj s výmenou lyží. Nové elanky mu nesadli, v letovej fáze sa cítil neisto. V Harrachove dokonca musel vytiahnuť zo zásoby ošúchaný pár lyží z letných mostíkov. V Engelbergu už mal premiéru na fischerkách. "Chce to čas, kým si zvyknem na nové lyže. Preto ešte pred Vianocami odchádzame na tréning do Zakopaného, s poľskými skokanmi sa budem pripravovať na veľkom mostíku. Aby som bol vo forme na tradičnom Turné štyroch mostíkov na prelome rokov - je to prvý vrchol sezóny," uviedol náš reprezentant.
Z lyžiarskeho zväzu nedostal ani korunu
Martin Mesík si bodmi v minulej sezóne vyskákal miesto vo Svetovom pohári pre túto zimu. "Organizátori pretekov nám podľa reglementu hradia ubytovanie, stravu a časť nákladov na cestu. Na letenky do vzdialenejších miest v Európe či na iné kontinenty si musíme priplácať," priblížil svoju situáciu. Slovenský lyžiarsky zväz sa tohto roku dostal do finančných ťažkostí, športovci to pocítili najviac. "V tejto sezóne som od zväzu nedostal ani korunu. Banskobystrická Dukla ma už nechcela, a tak som rozmýšľal, či skočky definitívne neodložím - tak ako to z donútenia urobili pretekári predo mnou. Lyžovanie a mostíky mám však rád, a preto ma potešila podpora z Vimaru. Auto nám poskytla súkromná firma z Banskej Bystrice. Inak by som aj ja dnes skoky sledoval už len v televízii," skonštatoval Martin. Je jediným výraznejším predstaviteľom slovenského skokanského lyžovania, za ním je veľká diera. Talenty sa neukazujú - nemajú kde rásť.
Nové pravidlá sa Martina nedotkli
Novými pravidlami chcela Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) pred touto zimou zastaviť trend k drastickým hladovkám - držali ich niektorí skokani, aby boli vo vzduchu ako fifipierka. Na základe indexu telesnej hmotnosti pri vzraste pretekára sa teraz vypočíta maximálna dĺžka lyží. Nové pravidlá najciteľnejšie postihli nórskych lyžiarov. Napríklad víťaz vlaňajšieho Turné štyroch mostíkov Sigurd Pettersen (180 cm, 60 kg) môže mať lyže dlhé len 252 cm - kratšie o 11 centimetrov než doteraz - a stratil sa z popredných miest výsledkových listín.
"Mňa sa nové reguly prakticky nedotkli, ba dokonca mám ešte rezervu jeden kilogram hmotnosti, aby som naďalej mohol skákať na lyžiach dlhých 273 centimetrov," poznamenal Mesík. Pri výške 188 centimetrov váži 68 kíl - v kombinéze a s topánkami o tri kilá viac. Zatiaľ prešiel všetkými kontrolami, pri porušení by nasledovala diskvalifikácia. Niektorí jeho súperi sa do limitu vmestia tak-tak a pred skokmi pijú vodu, aby pribrali kilo či dva.
Kráľ Ahonen nerobí chyby
Kráľom lyžiarskych mostíkov je v tejto zime Fín Janne Ahonen. Vyhral sedem z ôsmich pretekov, len v Harrachove skončil druhý za Poliakom Adamom Malyszom. Mesík je vo výsledkovej listine od nich v úctyhodnej vzdialenosti.
"Janne je skvelý skokan, vysokú výkonnosť si udržiava už vari desať rokov. Pripadá mi technicky dokonalý, nerobí žiadne chyby. Doprajem mu víťazstvá, lebo si ho pamätám, keď viackrát skončil na veľkých súťažiach smoliarsky štvrtý," povedala naša skokanská jednotka.
Poliak Malysz je rovnako ako Čech Janda Mesíkovým blízkym priateľom, veď často s nimi trénuje. "Malysz má úžasné odrazové schopnosti a aj keď pokazí skok, tak je stále v prvej desiatke Svetového pohára. Janda sa posúval nahor už vlani, je za ním zladený realizačný tím a teraz s novým trénerom Vasjom Bajcom vyletel nahor ako raketa. Mám sa od koho učiť," doplnil.
Pohoda je viac ako darčeky
Po včerajšom predpoludňajšom tréningu zháňal Mesík v banskobystrických obchodoch posledné vianočné darčeky pre rodičov, sestru, priateľku. Nájsť vhodné veci sa mu zdalo ťažšie ako spustiť sa z mamutieho mostíka a po dlhom lete v telemarku bezpečne pristáť na doskočisku. "Dôležitejšie ako darčeky je však pre mňa stretnutie s rodinou, pokojná vianočná atmosféra mi na chvíľu umožní zabudnú na lyžiarsky cirkus. Veď celú zimu som na cestách," tešil sa na nadchádzajúce sviatky.
Na chvíľu si oddýchne a potom sa nezastaví až do marca - po Turné štyroch mostíkov sa na ďalších pretekoch Svetového pohára bude chystať na februárové majstrovstvá sveta v nemeckom Oberstdorfe. Na záver si v slovinskej Planici chce splniť sen - ako prvý Slovák letieť z mostíka viac ako 200 metrov.
Vizitka Martina Mesíka
Nar. 17.októbra 1979
Klub: Vimar Banská Bystrica
Najväčšie úspechy: 16. miesto vo vlaňajších pretekoch SP vo Willingene
20. miesto na MS v Trondheime '97
26. miesto na olympiáde v Nagane '98