Nová správa varovala pred prudkými zmenami počasia na celom svete. Za relatívne krátke obdobie by sa mala teplota zvýšiť o 10 stupňov. Richard Alley z Pennsylvánskej štátnej univerzity na zjazde Amerického geofyzikálneho zväzu v San Franciscu oznámil, že postupné globálne otepľovanie spolu s ďalšími vplyvmi ľudstva by mohlo nečakane „otočiť vypínačom“ klimatických zmien, čím by sa teploty vychýlili drasticky v priebehu niekoľkých desaťročí. David Battisti z Washingtonskej univerzity zasa vyhlásil, že bezprostrednými nebezpečenstvami spôsobenými prudkou klimatickou zmenou sú ochromujúce suchá a záplavy na veľkých územiach planéty. „Môže k tomu prísť za menej než jednu generáciu, a potom sa tento stav udrží ďalšie tisícky rokov.“
Erupcie
Úrady na Malých Antilách varovali obyvateľov Granady a Granadských ostrovov pred možnými vlnami tsunami, ktoré vyvolala erupcia podmorskej sopky známej ako Kick em Jenny. Lodiam odporúčali, aby sa duniacej hore s vrcholom asi 150 metrov pod hladinou Karibiku vyhli najmenej o 5 kilometrov. Vulkán v poslednom čase javil známky obnovenia sopečnej aktivity.
* Mexická sopka Popocatepetl vybuchla stĺpom popola a žeravých skál, ktoré vytryskli 90 metrov nad jej kráter. Sopka leží juhovýchodne od hlavného mesta Mexico City. Vedci tamojšieho národného strediska pre prevenciu katastrof vyhlásili, že silnú erupciu vôbec neočakávali.
Tropický cyklón
Najmenej jedna osoba zahynula a tisícky ďalších boli nútené opustiť svoje domovy, po tom, ako tropická búrka Kajiki rozpútala rozsiahle záplavy na stredných Filipínach. Búrka neskôr vyčíňala aj nad pobrežím stredného Vietnamu, takže desiatky rybárov ostali nezvestné na mori.
Výskyt eboly
Predstavitelia zdravotníctva v Gabune skúmajú správy o mŕtvych gorilách a šimpanzoch v gabunskej divočine. Uhynuté zvieratá sú možným zdrojom nového výskytu eboly u obyvateľov tohto západoafrického štátu. Päťčlenný tím zo Svetovej zdravotníckej organizácie prišiel do gabunského hlavného mesta, Libreville, aby pomohol izolovať a liečiť najnovšie obete tejto choroby. Doposiaľ tam zomrelo najmenej 10 ľudí. Ide o prvý výskyt od minulého roku, keď ebola zabila v Ugande minimálne 224 ľudí. Ebola sa prenáša kontaktom s telesnými tekutinami a spôsobuje prudké vnútorné krvácanie, vracanie a hnačku.
Zasnežené tasmánske leto
Tasmánske úrady oznámili, že ostrov zažil najchladnejší začiatok leta, odkedy sa pred 60 rokmi začali poveternostné údaje zaznamenávať. Množstvo snehu na Mount Wellington si vyžiadalo zatvorenie cesty na jeho vrchol. Meteorológovia však tvrdia, že napriek chladnému počasiu nie sú biele Vianoce veľmi pravdepodobné.
Turecká búrka
Najmenej päť ľudí zomrelo počas búrok a záplav, ktoré trvali v južnom Turecku niekoľko dní. Doprava sa zastavila a elektrický prúd a komunikácie boli na veľkom území krajiny odrezané od okolitého sveta. Búrky priniesli viac než štvornásobok priemerných mesačných zrážok len za niekoľko dní. Najmenej dvaja námorníci sa utopili a niekoľko ďalších bolo nezvestných po tom, čo búrka potopila jednu tureckú a jednu kambodžskú nákladnú loď. Pri lejakoch sa zrútil trojposchodový hotel pri meste Mersin.
Zemetrasenia
Najsilnejšie pohyby Zeme, aké postihli južné pobrežie Západnej Austrálie za 50 rokov, otriasli nervami ľudí i ich nábytkom, ale nespôsobili výraznejšie škody.
* Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia severného a juhozápadného Japonska, japonskej reťaze ostrovov Izu, Tajwanu, Sulawesi, novozélandského ostrova South Island, severného a južného Iránu, severnej Alabamy a severného Kalifornského zálivu.
Ťavie kamikadze
Príslušníci americkej námornej pechoty vyslaní do Afganistanu sa stretli s nepriateľstvom ohrozujúcim ich púštne obydlia. Nijako to však nesúvisí s Talibanom ani al-Káidou, s ktorými bojujú momentálne v rámci vojny proti terorizmu. Ide o ťavie kamikadze. „Bola to veru bláznivá noc. Mal som nasadené okuliare na nočné videnie a videl som veľkú starú ťavu pobehovať po tábore,“ povedal slobodník Jesse Mendoza reportérovi agentúry Reuters. Besnenie zvieraťa spôsobilo taký rozruch, že niekoľko príslušníkov námornej pechoty spustilo dlhotrvajúcu paľbu. Na druhé ráno sa však po zvierati nenašli žiadne stopy. Mendoza napriek tomu myslí, že zviera zasiahli, pretože ho zamerali ôsmimi alebo deviatimi lasermi. Sovieti priznali, že aj oni sa počas okupácie Afganistanu v 80. rokoch museli s útokmi tiav zmieriť.
STEVE NEWMAN, The Los Angeles Times Syndicate