
Usáma bin Ládin sa počas rozhovoru s „verchuškou“ al-Káidy a neznámym saudskoarabským šajchom, ktorého oslovoval Sulejman, smial, keď hovoril o úspechoch svojej organizácie v Amerike. Najspomínanejším slovom v dialógoch bol Alah. Bin Ládin sa priznal, že o útokoch na New York a Washington z 11. septembra vedel o päť dní skôr. FOTO – REUTERS
Jednohodinový videozáznam, ktorí pracovníci americkej spravodajskej služby vyhrabali z rozvalín domu bývalého člena teroristickej siete al-Káida vo východoafganskom Džalalabade, rozdelil svet. Na jednu stranu sa postavili tí, ktorí spoveď Usámu bin Ládina uznali za priznanie sa k teroristickým útokom na USA. Sám povedal, že o útoku vedel vopred. Na druhej strane sa ozývajú hlasy, ktoré nahrávku označili za vyfabrikovanú.
Záznam podľa amerických predstaviteľov natočil neznámy amatér začiatkom novembra v Kandaháre. Obsahuje dialógy najvyšších kádrov al-Káidy s neznámym saudskoarabským šajchom, ktorého aktéri oslovujú Sulejman.
Všetci „herci“ vedeli, že sa videozáznam nahráva. Hoci záznam prekladali štyria nezávislí tlmočníci a neštátne univerzitné zdroje ho podľa denníka Washington Post označili za pravý, z arabského sveta počuť hlasy, ktoré hovoria o jeho falošnosti, niektorí tvrdia, že je nepochopiteľný. BBC napríklad citovala bývalého predstaviteľa Talibanu, ktorý vraví, že „bin Ládin predsa nie je taký naivný, aby pred kamerou hovoril, že o útokoch na Ameriku vopred vedel“.
Na radosť z dobre „vykonanej roboty“ však superterorista vôbec nemusí byť naivný. Ak sa totiž bin Ládin spolu s teroristickým vedením od radosti smial nad „nepredstaviteľným úspechom“, ktorý predstavuje smrť troch tisícov ľudí, tak nejde o naivitu, ale o náboženského psychopata citujúceho Korán a básničky.
Mnoho ľudí z arabského sveta neverí, že je kazeta pravá. Poukazujú na zlú kvalitu zvuku i obrazu. Podľa expertov citovaných BBC však na nahrávke niet ani najmenšieho náznaku, že by šlo o montáž. Ale vydavateľ Arab News zo saudskoarabského Džiddahu si myslí, že zmontovať kazetu nie je problém, „keď sa aj Forrest Gump mohol stretnúť s Kennedym“, a líder jordánskeho moslimského bratstva sa pýta, „či si Amerika myslí, že svet je taký sprostý“. Obaja tak prácu agentov CIA porovnávajú s výkonom hollywoodskych strihačov.
USA a ich spojenci však považujú kazetu za dostatočný dôkaz toho, že bin Ládin stál za útokmi na New York a Washington. Nikto okrem bin Ládina totiž nemohol pred 11. septembrom vedieť, že niekoľko fanatikov zbúra symboly Ameriky. Najväčším odkazom posledného videozáznamu tak zostáva potvrdenie smrtonosného spojenia medzi terorizmom a „náboženskými fanatikmi“.