V minulosti sa odvykaniu od fajčenia venovali dve inštitúcie – Ústav zdravotnej výchovy a Národné centrum podpory zdravia. Tie sa zrušili a s nimi aj odborné programy. Dnes sa tým svojpomocne zaoberajú iba dve občianske združenia – Spoločnosť pre zdravý životný štýl a v tomto roku založené Stop fajčeniu. Obidve nedávno tímovo vypracovali pilotný projekt ako sa naučiť nefajčiť. Ten momentálne čaká na Protidrogovom fonde, či naň budú peniaze.
„Odvykanie od fajčenia je proces zmeny životného štýlu. Prestať fajčiť nie je až taký problém, problémom je nevrátiť sa k fajčeniu,“ hovorí Lucina. „Individuálne alebo ambulantné odúčanie fajčiara máva úspešnosť 10-20 percent. Skupinové pobytové poradenstvo prostredníctvom kurzu, pri ktorom vytrhneme človeka z jeho prostredia, problémov a stresov, je niečo úplne iné – máme vyše polovičnú úspešnosť,“ hovorí Lucina. Za najhoršie považuje, ak fajčiar zlyhá v odvykaní, ale nie je na to vopred pripravený.
„Za zlyhanie sa človek hanbí. Schováva sa pred ľuďmi, ktorí ho v nefajčení podporovali. V našom kurze však klientov na to pripravujeme – odvykanie je proces s niekoľkými etapami a opakovanými návratmi k fajčeniu. Z chyby sa musí poučiť, aby sa posunul ďalej.“
Odvykanie od fajčenia robilo u nás pred pár rokmi niekoľko desiatok vyškolených lektorov. V poradniach zdravia ich pôsobí už len pár. Pred dvoma rokmi boli snahy presadiť cez ministerstvo zdravotníctva a financií vytvorenie fondu na boj proti fajčeniu, kam by plynulo percento z daní z cigariet. Nepodarilo sa. (ru)