Dnes štát podporuje hypotekárne úvery jednopercentnou bonifikáciou. Znamená to, že úročenie z pohľadu dlžníka znižuje o jeden percentuálny bod. Od januára už poberatelia hypoték nebudú môcť s touto pomocou počítať. To však neznamená, že ich úrokové náklady stúpnu automaticky o jeden bod. Analytici predpokladajú, že hypotekárne úvery nezdražejú úmerne tomu, ako klesne štátna podpora. Očakávajú, že banky sčasti vyrovnajú rozdiel. Okrem iného im to umožňuje zníženie základných úrokových sadzieb, ku ktorému tento rok viackrát siahla Národná banka Slovenska.
Presunom peňazí do Štátneho fondu rozvoja bývania sa zvýši podpora tých, ktorí si nemôžu dovoliť zobrať hypotéku. Fond môže podporovať len takých záujemcov, ktorí zarábajú menej ako 3,5-násobok životného minima.
Okrem zmien v podpore bývania zo strany štátu, pripravujú zmeny aj stavebné sporiteľne a hypotekárne banky. O nových produktoch a službách však väčšinou plánujú informovať až na začiatku budúceho roku.
Banky poskytujúce hypotéky okrem znižovania úrokov pravdepodobne zareagujú na rastúcu konkurenciu zavedením nových služieb. Slovenská sporiteľňa chce napríklad klientom preplácať náklady na vypracovanie znaleckého posudku a za vklad do katastra. Za znalecký posudok bude môcť klient dostať maximálne 4-tisíc korún a za vklad do katastra 2-tisíc korún.
Čo sa od januára zmení v podpore bývania?
Hypotéky
* štát zruší jednopercentnú bonifikáciu úverov
Stavebné sporenie
* štátna prémia sa zníži z 15 percent na 14,5 percenta. Maximálna štátna prémia zostane 2500 korún
Štátny fond rozvoja bývania
* zvýši sa maximálna pôžička na jeden milión korún pre fyzické osoby,
* znížia sa úroky, požičať si bude možné už za dvojpercentný úrok,
* zaniknú niektoré programy na podporu ekonomicky lepšieho bývania alebo vyššieho štandardu