Učiteľky angličtiny z Brezna by si rady doplnili kvalifikáciu, nemajú však kde. Ponuka možností doplňujúceho vzdelania v externej forme nie je príliš veľká, a keď aj niektorá vysoká škola podobné štúdium otvorí, je naň taký nával, že sa na ňu nemôžu dostať. FOTO - ARCHÍV SME
Problém s nekvalifikovanými učiteľmi - najmä jazykármi - sa často spomína ako jeden z dôvodov nekvalitnej výučby jazykov na základných a stredných školách. Upozorňuje naň dlhodobo Štátna školská inšpekcia aj ministerstvo školstva.
Učiteľka anglického jazyka Alena Medveďová zo Základnej školy Mazorníkovo v Brezne však hovorí, že ona aj jej nekvalifikované kolegyne - jazykárky by si rady vzdelanie doplnili, ale nemajú kde. "Keď Pedagogická fakulta v Bratislave pred dvoma rokmi otvorila externé štúdium, boli sme nadšené. Ale možnosť prijatia bola nízka a záujem mnohonásobne väčší."
Chceli sa preto prihlásiť na Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá je najbližšie k miestu ich bydliska. Tu však externé štúdium v odbore anglický jazyk pre zmenu vôbec neotvorili.
"Áno, vlani sme externé štúdium anglického a nemeckého jazyka neotvorili, ale tento rok sa otvára. O oba odbory je vždy veľmi veľký záujem," povedala SME Mariana Krnáčová zo študijného oddelenia. To však môže znamenať, že sa učiteľkám z Brezna študijné miesto opäť neujde. "Musia, samozrejme, urobiť dobre prijímačky, aby boli prijaté," potvrdila Krnáčová.
Problém môžu mať aj učiteľky, ktoré si chcú doplniť kvalifikáciu v odbore, o ktorý je naopak nízky záujem. "Ak sa nám napríklad na štúdium ruštiny prihlásilo len päť študentov, štúdium sme neotvorili," hovorí Krnáčová.
Pedagogická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave otvára externé štúdium nemeckého jazyka, chce naň však prijať len 30 študentov. Učiteľstvo anglického jazyka a literatúry otvárajú len v dennej podobe, čo je pre učiteľky nevhodné.
Filozofická fakulta UK na svojej stránke ešte nemá informáciu o tom, ktoré študijné odbory otvára a v akej forme štúdia. Tajomník fakulty Pavel Horvát nám povedal, že je to preto, lebo fakulta ešte nemá ukončené všetky akreditácie. Ešte sa teda presne nevie, aké študijné programy sa budú na budúci akademický rok otvárať, a teda ani to, či medzi nimi bude aj externé štúdium učiteľstva anglického jazyka v externej forme.
Pedagogická fakulta na Prešovskej univerzite bude robiť prijímačky na rozširujúce štúdium anglického jazyka a literatúry, ale len pre absolventov študijného odboru učiteľstvo pre prvý stupeň.
Alena Medveďová hovorí, že sa bude o doplnenie vzdelania pokúšať i naďalej. Napriek svojej nekvalifikovanosti však zrejme učí dobre - žiaci ZŠ Mazorníkova v Brezne totiž v testovaní Štátnej školskej inšpekcie dosiahli v anglickom jazyku 9. najúspešnejšie miesto zo 157 testovaných škôl.
(sr)