„Je jasná politická vôľa oznámiť, že rozšírenie je nezvratné, ale že sa uskutoční na základe diferenciácie, individuálnych výkonov a zásady dobiehania. Pokiaľ ide o počet krajín, ktoré budú pripravené - prepáčte, to sú vedľajšie veci,“ povedal na tlačovej konferencii. Dodal, že rokovanie s kandidátmi prebieha výborne a že je optimista.
Sám Michel pritom pred týždňom navrhol uznesenie, v ktorom sa malo pripomenúť, že podľa názoru Európskej komisie by Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Malta a Cyprus mohli byť schopné ukončiť rokovanie na budúci rok a vstúpiť do únie v roku 2004. Malo v ňom byť uvedené, že finančný výhľad do roku 2006 umožňuje pristúpenie až desiatich krajín.
Tieto návrhy neprešli pondelkovou schôdzou ministrov zahraničných vecí. Proti sa postavil hlavne šéf francúzskej diplomacie Hubert Védrine. Práve od Francúzska, teda prezidenta Jacqua Chiraca, možno podľa diplomatov očakávať komplikácie na summite, a to napriek tomu, že ambiciózny text je už zriedený.
Pri debate o laekenskej deklarácii pôjde aj o to, aké postavenie budú mať poslanci kandidátskych krajín a zástupcovia ich vlád v Konvente, ktorý začne rokovať o fungovaní Európskej únie od jari 2002. Michel včera povedal, že ich status bude „vlastne rovnaký“ ako status ostatných účastníkov, ale nebudú môcť hlasovať o uzneseniach, pretože ešte nie sú členskými štátmi.
„Je to veľmi prosté a kandidáti to sami dobre chápu, keď s nimi o tom hovorím. Máme predsa pravidlá, ktoré treba rešpektovať. Ešte to tu nie je holubník,“ povedal minister.
KAREL BARTÁK, čtk