Mountain View 20. decembra (TASR) - Prevádzkovatelia vyhľadávača Google sa dohodli s niektorými renomovanými americkými a svetovými univerzitami na digitalizácii ich knižníc.
Google zdigitalizuje a umožní on-line vyhľadávanie vo fondoch knižníc Stanfordskej univerzity, Harvardskej univerzity, Michiganskej univerzity, britskej Oxfordskej univerzity a tiež New York Public Library. Projekt je súčasťou úsilia Google rozšíriť svoju pôsobnosť na oblasť vedy a výskumu a nezaostať za konkurenciou.
"Za dve desaťročia bude veľká časť globálnych vedomostí v digitálnej podobe," povedal Michael A. Keller, riaditeľ knižnice Stanfordskej univerzity, denníku New York Times (NYT). "Dúfajme, že na bezplatné čítanie cez internet, ako je to v knižniciach zvykom," dodal Keller.
Google pomôže knižniciam svojimi technológiami i finančne pri skenovaní a digitalizácii fondov. Podrobnosti ohľadom financií ešte nie sú známe, ale NYT s odvolaním sa na informované zdroje píše, že náklady na jednu knihu alebo dokument sa budú pohybovať okolo desiatich dolárov. Digitalizácia sa týka vyše 15 miliónov kníh alebo dokumentov.
Digitalizované knihy sa budú cez Google hľadať štandardným spôsobom kľúčovými slovami. K výsledkom budú pripojené odkazy na naskenované strany, fotografie alebo sumáre. Pri zohľadnení autorských práv bude možné s celou knihou alebo jej časťou pracovať aj v analógovej podobe. Keďže zmluvy s Google nie sú exkluzívne, mohol by sa začať tvrdý konkurenčný boj.
Google úplne sprístupní len tie knihy a dokumenty, na ktoré sa pre ich vek nevzťahuje copyright. Diela chránené autorskými právami sa budú tiež digitalizovať, ale čitateľ sa on-line dostane len ku krátkym sumárom.
Aj dohody s knižnicami sú podľa NYT rôznorodé. Google zdigitalizuje väčšinu z osem miliónov kníh Stanfordskej univerzity a takmer všetkých sedem miliónov kníh Michiganskej univerzity, ale Harvard umožní len digitalizáciu asi 40.000 diel a Oxford dá k dispozícii nešpecifikovaný počet kníh vydaných pred rokom 1900. Dohoda s New York Public Library sa týka len zlomku fondu bez copyrightu, ktorý je zaujímavý najmä pre vedcov.