Som majiteľkou pôdy s celkovou výmerou 783 metrov štvorcových. Túto moju pôdu užíva roľnícke družstvo. Už pred rokom som družstvo žiadala o vyňatie z ich užívania a dodnes som od nich nedostala žiadnu odpoveď. Preto by som vás chcela poprosiť o radu, ako mám ďalej postupovať. Mám nárok užívať túto pôdu? Ako mám postupovať pri jej získaní späť? Na koho sa mám obrátiť, keď družstvo zostáva naďalej bez odozvy?
M. D.
Ako uvádzate v liste, ste vlastníčkou pozemku, ktorý užíva roľnícke družstvo. Z vášho listu nie je zrejmé, na základe akého právneho titulu roľnícke družstvo váš pozemok užíva. Môžeme preto len predpokladať, že sa tak deje na základe písomne uzatvorenej nájomnej zmluvy, alebo že roľnícke družstvo užíva váš pozemok bez akéhokoľvek právneho dôvodu.
Pretože z listu nevyplýva, či ste sa vydania pozemku domáhali počas trvania nájomnej zmluvy alebo po jej skončení, môžeme túto stránku veci analyzovať len hypoteticky.
V prípade, že je pozemok v nájme roľníckeho družstva na základe písomne uzatvorenej nájomnej zmluvy, je pre skončenie nájmu pozemku rozhodujúca v prvom rade dohoda zmluvných strán o vymedzení spôsobov skončenia nájmu, prípadne skutočnosť, či bola nájomná zmluva uzatvorená na dobu určitú alebo neurčitú.
Právnu úpravu nájmu pozemkov upravujú všeobecné ustanovenia o nájme upravené v Občianskom zákonníku, v ustanovení § 663 a nasl., pričom úpravu skončenia nájmu obsahuje ustanovenie § 676 a nasl. Občianskeho zákonníka. Občiansky zákonník upravuje spôsoby skončenia nájmu odlišne pre nájom dojednaný na dobu určitú a na dobu neurčitú. Pretože je však jednou z hlavných zásad občianskeho práva dispozičná zásada, môžu si zmluvné strany dojednať skončenie nájmu aj odlišne od ustanovení zákona, okrem prípadov, ak to zákon výslovne nezakazuje a ak z povahy jeho jednotlivých ustanovení nevyplýva, že sa od neho nemožno odchýliť.
Skončenie nájmu uzatvoreného na dobu určitú podmieňuje zákon výlučne uplynutím doby nájmu, okrem prípadu, že sa zmluvné strany dohodnú inak. Skončiť nájom dohodnutý na dobu neurčitú umožňuje zákon výpoveďou alebo dohodou zmluvných strán.
Dohoda zmluvných strán má však pred zákonnou úpravou spôsobov skončenia nájmu prednosť, a teda možno napríklad aj pre nájom dohodnutý na dobu určitú dojednať jeho skončenie napríklad výpoveďou. Rovnako je možné odlišne od zákonnej úpravy dojednať aj dĺžku výpovednej doby.
Preto v prípade, že je váš pozemok stále predmetom nájmu, je pre skončenie nájmu rozhodujúce to, či je nájomná zmluva uzatvorená na dobu určitú alebo dobu neurčitú.
V prípade, že sa tak stalo na dobu určitú, je rozhodujúca skutočnosť, či nájomná zmluva obsahuje aj iné spôsoby skončenia nájmu ako len uplynutie času, na ktorý bola dojednaná. Ak ich nájomná zmluva uzatvorená na dobu určitú neobsahuje, nie je možné nájom dojednaný na dobu určitú skončiť pred uplynutí dojednanej doby.
Ak však pri nájme dojednanom na dobu určitú užíva nájomca pozemok aj po uplynutí doby nájmu, a prenajímateľ proti tomu nepodá do 30 dní na súd návrh na vydanie pozemku, obnovuje sa nájomná zmluva za rovnakých podmienok, za ktorých bola uzatvorená. Ak bola nájomná zmluva uzatvorená na dobu dlhšiu ako rok, obnovuje sa nájom vždy na jeden rok. Ak bola doba nájmu kratšia, obnovuje sa nájomná zmluva na túto dobu.
V prípade, že bola nájomná zmluva uzatvorená na neurčitú dobu a došlo k jej skončeniu, alebo ak roľnícke družstvo užíva váš pozemok bez akéhokoľvek právneho titulu, máte, samozrejme, právo svoje výlučné vlastníctvo užívať, pričom vás v tomto užívaní nesmie nikto obmedzovať ani vám v ňom brániť. Keďže vo vašom liste nijako nešpecifikujete polohu pozemku, možno si pri zložitej spleti vzťahov týkajúcich sa pôdy predstaviť, že tento pozemok sa nachádza v strede pozemkov patriacich napríklad roľníckemu družstvu alebo inej osobe. V takom prípade vám, samozrejme, patrí právo prechodu na váš pozemok.
Keďže ste vlastníčkou uvedeného pozemku, nevidím zákonný dôvod, prečo by malo na tomto pozemku hospodáriť roľnícke družstvo, pokiaľ si to neželáte. Ak však roľnícke družstvo vaše vlastnícke právo k pozemku nerešpektuje a naďalej ho užíva bez vášho súhlasu, hoci ste ho na vydanie pozemku vyzvali, je možné sa proti tomuto zásahu do vášho vlastníckeho práva brániť súdnou žalobou.