Dnes: PAVOL FUNTÁL, fotoreportér SME.
"Piatok 12. 11. 1976. Dnes si začínam písať tento zápisník. Mám rybky: čiernu Molly, párik gubiek, mečúňa, dve mečúnice, jednu sumatranku," píše Pavol Funtál na prvej stránke svojho denníka, ktorý si založil, keď mal dvanásť rokov a dostal veľkú chuť starať sa doma o rybičky.
Na akvaristiku sa dali s kamarátom, neskôr sa pridal aj Paľov brat. Výmena informácií, rybičiek, rastliniek a nadobudnutých skúseností bola na dennom poriadku. Pavol pozorne sledoval, čo sa v akváriu deje a poctivo si všetko zaznačoval. Najprv denne, neskôr, ako to sám napísal, to už bolo potrebné len raz za týždeň.
Napríklad: "Dnes píšem do tohto zápisníka už druhý raz. Práve bolo 17.00 hodín. Čas píšem preto, lebo mi práve zomrela sumatranka. Stále sa skrývala za rastliny. A dnes som ju našiel, už ako sa metala na spodku akvária. Rýchlo som ju preložil do pôrodničky a odtiaľ hneď do pohára od medu. Tam mi skapala. Dal som jej do vody aj malachitovú zeleň, ale nepomohlo to."
Alebo: "Tá nová rybka s tými fúzami si už zvykla a chodí žrať ako ostatné ku hladine. No tá druhá nie. Asi sa má kŕmiť živou potravou, a tú teraz nemám. Ináč je v akváriách všetko v poriadku."
Ďalší zápis: "Viváááát! Živjóóóó! Dnes som objavil v akváriu tri mladé rybky. Mám podozrenie, že sa mečúnica okotila."
Paľo si do denníka zaznamenával pravidelne teplotu vody v akváriu, počet a druhy rybičiek, ich aktuálne zoznamy, zmeny v ich správaní, pátral po ich menách a pôvode. Uvedené sú aj rozmery akvárií. Jedno bolo veľké, druhé slúžilo ako pôrodnička. Prípadné úmrtia rybičiek si zaznačoval čiernou zástavou, zobrazoval si každý nový púčik na rastlinkách, zakresľoval tvary nových filtrov, lampy, sieťky na ryby, teplomer, odkaľovač, škrabku na riasy či kŕmidlo na červíky. V jednom zázname píše: "Teraz som dosť často chodil do akvaristického obchodu, a preto som mal celý týždeň červíky."
"Všelikto mi moje akváriá závidel," hovorí dnes redakčný fotoreportér, ktorý si viedol akvarijný denník do osemnástich rokov. Jeho cieľom bolo vybudovať biotopické akvárium. Ale postupne doň aj tak nasťahoval všetko, čo sa mu podarilo získať - rastliny od výmyslu sveta, rybky rôznych tvarov a veľkostí, žaby aj korytnačky.
Spočiatku ho, ako píše v denníku, nečakané zmeny desili - raz zbadal, že rybke s dvoma fúzmi na bruchu niektorá z jedného kus odhryzla, inokedy, že mečúň sa odťahuje, lebo mu ktorási kamarátka zahryzla do chrbtovej plutvy. A 3. apríla 1977 po trojdňovom pozorovaní nového mladého mečúňa zistil, že "samček má veľmi veľký oplodňovací ústroj, takže nemôžu byť od neho mladé!!!"
Onedlho sa Pavol Funtál dočkal jedného zo svojich najväčších akvaristických zážitkov. V zozname živých rybičiek sa objavil párik Gambuzinovcov - tak ich volal podľa odutých gámb. Samička mala ikry a keďže išlo o papuľovca, nosila ich v papuľke. "Keď ich už mala vypustiť, všetky ryby do nej dzobali," píše 19. júla 1977. "Chcel som ju preto preloviť. Keď som ju lovil, vypustila mladé. Ryby sa na ne vrhli. Zachránil som len päť. Deň potom samička skapala... Neskoršie skapala aj gubka. A dnes som objavil aj uschnutú zebričku v mojom stolíku. Vyskočila z akvária."
V čase, keď sa začal Paľo zaujímať o dievčatá a zoznámil sa s budúcou manželkou, bol obsah jeho akvária už taký bohatý, že to s ním nutne muselo ísť dolu vodou. Obyvatelia podvodného Babylonu sa práve v období Paľovej najväčšej zamilovanosti poddali zákonitostiam prírody, čo znamenalo, že v akváriu ostala iba najväčšia korytnačka, ktorú už nemal kto zjesť.
"Napokon sa aj jej vypúlili oči, tak sme ju vzali k zverolekárovi," spomína Funtál. "Čakáreň bola plná majiteľov so všelijakými normálnymi zvieratami. Samozrejme, že všetkým bolo čudné, prečo tam sedíme s termoskou. Jeden odvážlivec sa nás napokon opýtal, čo tam máme, a celá čakáreň sa dala do rehotu."
Korytnačka dostala pár injekcií, no neprežila. Akvárium, v ktorom celé roky bežal pred očami nášho fotografa nemý prírodovedný film, sa časom zmenilo na terárium pre suchozemské korytnačky a neskôr na domček pre škrečky. Dnes čaká v pivnici na rehabilitáciu. Paľo Funtál sa na svoj nový experiment s rybičkami chystá už dlho. Najprv si však asi bude musieť prečítať jeho denník 12-ročný syn. Je práve v ideálnom akvaristickom veku.
(ea)