Rozdeľovanie potravy v utečeneckom tábore. Bez pomoci by obete nájazdov sotva prežili. OSN označuje situáciu v Sudáne za najväčšiu humanitárnu katastrofu súčasnosti.
Prioritou medzinárodného spoločenstva sa musí stať bezpečný a dobrovoľný návrat všetkých utečencov do ich domovov. To sa však nepodarí bez asistencie jednotiek OSN. Je nevyhnutné, aby medzinárodná komisia prešetrila existenciu masových hrobov, ako aj prípady nespočetných znásilnení a sexuálneho násilia. Mená obetí a dedín, ktoré boli zničené, musí svet spoznať.
Z morálneho hľadiska je dôležité identifikovať útočníkov a postaviť ich pred súd bez ohľadu na hodnosť, etnickú príslušnosť či postavenie. Mnoho Janjawidov sa už stalo členmi policajných a armádnych jednotiek, preto existuje oprávnené podozrenie, že sudánske bezpečnostné jednotky sú presiaknuté zločincami a vrahmi. Aj pri ich čistení je nevyhnutná účasť medzinárodného spoločenstva.
Kým nebudú zodpovední potrestaní, kruh násilia a bezprávia sa neuzavrie. To platí nielen pre tých, čo vraždili a znásilňovali, ale aj pre tých, čo im to umožnili. Najvyšší vládni predstavitelia v Chartúme v tomto prípade čisté svedomie určite nemajú.
OSN charakterizovala konflikt v Darfúre ako najväčšiu humanitárnu krízu na svete. Jej riešenie možno nie je utópiou, ale určite bude veľmi ťažké.
Sudánsky policajt hliadkuje pri utečeneckom tábore Nyala, v pozadí utečenci. Humanitárnu pomoc potrebuje 2,3 milióna ľudí.
FOTO - AMNESTY INTERNATIONAL