Brusel 14. decembra (TASR) - Palestínska samospráva je jedinou autoritou, ktorá môže s Izraelom viesť dialóg o mieri na Blízkom východe. Najvyšší predstavitelia Európskej únie (EÚ) týmto zhodným stanoviskom dnes v Bruseli, kde sa začal dvojdňový summit európskych lídrov, vyjadrili obavy z rozhodnutia izraelského kabinetu ukončiť kontakty s palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom.
"Oslabenie Arafata mierovému procesu nepomôže," povedal Louis Michel, minister zahraničných vecí Belgicka, ktoré predsedá EÚ.
Demokraticky zvolený prezident Arafat a Palestínska samospráva sú pre Izrael rozhodujúcimi účastníkmi pri riešení tohto konfliktu, povedal Michel v prvý rokovací deň dvojdňového summitu európskych lídrov v Laekene na predmestí Bruselu.
Takmer identický komentár - po intenzívnych konzultáciách medzi Washingtonom a Bruselom - mal aj William Burns, námestník amerického ministra zahraničných vecí pre Blízky východ, a vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana, ktorí vyhlásili, že budú naďalej rokovať s Arafatom.
Izrael prerušil kontakty s Arafatom vo štvrtok po poslednej vlne útokov palestínskych extrémistov na židovských osadníkov, na ktoré židovský štát okamžite reagoval náletmi stíhačiek na palestínske ciele na Západnom brehu a v pásme Gazy.
Michel oznámil, že Solana odcestuje v krátkej dobe do Washingtonu, kde bude rokovať o najnovšej situácii v regióne.
Predsedníčka Európskeho parlamentu Nicole Fontainová dnes pri stretnutí s nemeckým ministrom zahraničných vecí Joschkom Fischerom označila eskaláciu situácie na Blízkom východe za "rakovinu, ktorá ujedá zo svetového mieru".
Začiatkom tohto týždňa EÚ vyzvala Arafata, aby deklaroval ukončenie palestínskej intifády proti Izraelu a zastavil činnosť radikálnych palestínskych organizácii Hamas a Islamský džihád, ktoré EÚ označila za teroristické organizácie.
Okrem vojny v Afganistane je situácia na Blízkom východe druhým kľúčovým bodom rokovacej agendy ministrov zahraničných európskej pätnástky v bruselskom Laekene.