Cyprus získal v roku 1960 nezávislosť od Britov. Národnostne zmiešaný štát mal viesť prezident a dvaja prezidenti z každého národa. Nefungovalo to však dlho: cyperskí Gréci mali pocit, že Turci majú priveľa práv. V roku 1963 vtedajší prezident Grék Makarios navrhol sériu zákonov, ktoré obmedzovali práva Turkov. Turecký viceprezident a tureckí členovia vlády odstúpili. Situáciu riešila OSN a medzi gréckou a tureckou komunitou vytvorila nárazníkovú zónu.
V roku 1967 došlo v Grécku k vojenskému prevratu. Vtedajšia moc požadovala jednostranné pripojenie Cypru ku Grécku. Turci si vytvorili vlastnú administratívu. Obe skupiny na seba útočili.
V roku 1974 sa začala operácia Afrodita, keď príslušníci cyperskej Národnej gardy podporovaní z Atén vyhnali prezidenta Makaria. Neprehľadnú situáciu využilo Turecko a na ostrov poslalo svojich vojakov s tým, že tam idú ochraňovať Turkov.
V roku 1983 po rezolúcii OSN požadujúcej stiahnutie okupačných vojsk vyhlásili Turci nezávislosť severu. Severocyperskú republiku však uznáva len Ankara.
V roku 1998 začal juh ostrova vyjednávať o vstupe do únie. Pokus dostať do únie celý ostrov stroskotal v apríli tohto roka, keď cyperskí Gréci zamietli v referende zjednotenie ostrova. (mik)