Turecký premiér Erdogan úniu včera potrápil. FOTO - REUTERS
Európska únia začne rokovať o vstupe s Tureckom, to však musí uznať Cyprus. Do poslednej chvíle nebolo jasné, či Ankara podmienky prijmeTurecko sa včera ocitlo na prahu modernej Európy. Lídri Európskej únie mu oficiálne ponúkli rokovanie o plnom členstve.
Začiatok vstupných rozhovorov špičky dvadsaťpäťky stanovili na 3. október budúceho roku. Skutočný začiatok historických rokovaní ale šéfovia štátov a vlád únie podmienili tým, že turecká vláda uzná Cyperskú republiku. Turci to mali urobiť už včera na summite.
Cyprus, ktorého sever Turecko okupuje a ktorého vládu neuznáva, má ako člen EÚ aj na rokovaniach s kandidátmi na členstvo právo veta.
Cyprus
Požiadavka na uznanie Cyperskej republiky sa síce očakávala, ale Turecku jej ultimatívne znenie a požiadavka rýchlej akcie zo začiatku vyrazila dych. Dohoda únie s Ankarou potom dlhé hodiny visela na vlásku. Väčšinu včerajška zabrali bilaterálne rokovania s Tureckom, Cyprom a Gréckom. Podľa správ z diplomatických kruhov časť tureckej delegácie rokovanie dokonca opustila.
Lídri únie sa dlhé hodiny horúčkovito snažili tureckého premiéra Recepa Tayipa Erdogana presvedčiť, aby na mieste parafoval Ankarskú dohodu o rozšírení colnej únie medzi úniou a Tureckom o desať nových členov. Tým by Ankara Cyprus aspoň nepriamo uznala.
Presviedčanie
"Nemôžete chcieť vstúpiť do klubu a zároveň neuznávať jedného člena," apelovali na Erdogana šéfovia mnohých štátov únie. Osobne presvedčiť sa ho snažili holandský premiér Jan Peter Balkenende, ktorého krajina únii práve predsedá, nemecký kancelár Gerhard Schröder či britský premiér Tony Blair.
"Prevláda pocit sklamania," vyhlásil už nad ránom jeden turecký diplomat. "Niečo také nemôžeme podpísať," tvrdili i tureckí novinári o prvom návrhu deklarácie summitu.
Erdogan ani po intenzívnom presviedčaní neustupoval. "Pred 70 miliónmi Turkov dávate prednosť 600-tisíc gréckym Cyperčanom," citoval ho Balkenende. "To svojmu národu nevysvetlím," tvrdil vraj Erdogan.
Dohoda
Rozuzlenie summitovej drámy priniesol podľa prvých informácií nový nemecko-britsko-francúzsky návrh. Podľa neho síce Turecko do začiatku vstupných rokovaní uzná samostatnosť Cyperskej republiky, písomne tento záväzok však zatiaľ nepotvrdí. Cyprus navyše v dodatku k deklarácii zdôraznil svoje právo veta.
V záverečnej deklarácii summitu sa tvrdí, že cieľom rokovaní je prijatie Turecka. Únia na druhú stranu zdôraznila, že výsledok nie je zaručený. Skepsa mnohých Európanov sa podpísala pod ustanovenie, že sa Turci musia navyše zmieriť s obmedzením pohybu osôb a aj s tým, že dostanú menej peňazí z európskeho rozpočtu.
Dramatický vývoj okolo Turecka zdržal priebeh celého summitu, ktorý sa pôvodne mal skončiť už krátko popoludní. Ostatné kľúčové otázky, ktorými sa lídri únie zaoberali, vstup Bulharska a Rumunska, začatie rokovaní s Chorvátskom, partnerstvo s Ukrajinou či spoločný rozpočet - tak úplne ustúpili do úzadia.
Autor: David Zelinger, Brusel