Je to turecký summit, hovoria v Bruseli a upierajú zrak na zástavu Európskej únie a Turecka. FOTO - REUTERS
"Nastal okamih pre začiatok rokovaní." Tesne pred summitom únie, ktorého hlavným bodom bolo rozhodnutie o začatí vstupných rokovaní s Tureckom, to povedal šéf Európskej komisie José Manuel Barroso.
O tom, že únia oficiálne Ankare ponúkne rokovanie o vstupe, nebolo včera prakticky pochýb ani medzi európskymi diplomatmi. Holandské predsedníctvo únie dáva najavo: dohoda je "na dosah".
Cyprus
Šéfovia štátov a vlád včera dolaďovali zhodu v zásadných otázkach. Pomaly sa tiež vynáral približný termín štartu rokovaní s Tureckom. Pre obavy niektorých krajín (hlavne Francúzska), že tureckú problematiku zneužijú populisti v referendách o euroústave, sa začiatok rokovaní posunie zrejme na jeseň budúceho roka. Vtedy už bude po referendách.
Turkom včera zopakovali, že pred začiatkom rokovaní budú musieť vyriešiť problém s uznaním Cypru. Únia našla pre Turecko riešenie ako to nepriamo urobiť: Ankara musí podpísať protokol o rozšírení asociačnej dohody s úniou o desať nových členov, medzi ktorými je aj Cyprus. Na ústretové kroky k Cypru vyzýval Ankaru aj šéf komisie Barroso. Turecký premiér Recep Tayip Erdogan povedal, že Turecko s nimi začne, ale až po summite.
Otvorené a bez záruky
Víťazstvom pre Ankaru však je, že cieľom rokovaní bude členstvo, a nie "privilegované partnerstvo", ako to naznačovali konzervatívci.
Rozhovory majú byť otvorené a bez záruky pozitívneho výsledku. Táto požiadavka Francúzska, Rakúska či Dánska sa zrejme objaví aj v záverečnej deklarácii summitu.
Únia voči Turecku výmenou za prísľub začiatku vstupných rokovaní plánuje niekoľko poistiek. Tie majú upokojiť skeptickú verejnosť, ktorá nie je z možného členstva Turecka v únii nadšená a zaručiť, že sa Turecko neodkloní od proeurópskeho kurzu. Ankara tak bude musieť uskutočniť ďalšie reformy a počas rokovania stále dokazovať, že ich aj uplatňuje. A ak by turecké vedenie cestu do Európy opúšťalo, únia rokovania jednoducho zastaví.
Obmedzenia
Turci už teraz musia prehltnúť zásadné obmedzenia. Nemá pre ne platiť jedna zo základných hodnôt a slobôd únie - voľnosť pohybu osôb. Turecko má tiež zo spoločného rozpočtu dostávať menej peňazí za poľnohospodárstvo a štrukturálnu politiku.
Pre Turecko i Európu tak zostáva otvorená otázka, či za týchto podmienok možno vôbec hovoriť o plnom členstve. A práve to Ankara dôrazne požaduje.
Ako najbližší dátum vstupu Turecka i včera v Bruseli platil rok 2014. Únia totiž práve rokuje o rámci spoločných financií na roky 2007 až 2013. S peniazmi pre Turecko v tomto období nepočíta.
O čom ešte budú rokovať
* Európska únia má potvrdiť ukončenie vstupných rokovaní s Bulharskom a Rumunskom. Po schválení v Európskom parlamente by zmluvy o ich členstve mohli byť podpísané v máji na budúci rok. Členom únie sa obidve krajiny stanú zrejme od januára 2007.
* Lídri EÚ sa vyjadria k začatiu vstupných rozhovorov s Chorvátskom. Ich štart asi podmienia spoluprácou Záhrebu s Medzinárodným tribunálom pre bývalú Juhosláviu. Rozhodnutie tak padne až na jar.
* Prerokujú rámcový rozpočet na roky 2007 - 2013.
* Summit sa má zaoberať i programami spolupráce s niektorými susedmi vrátane Ukrajiny a politikou únie na Blízkom východe.
* Lídri únie sa stretnú s generálnym tajomníkom OSN Kofi Annanom, aby mu vyjadrili podporu po obvineniach OSN pre program ropa za potraviny v Iraku. (zel)
Autor: David Zelinger, Brusel