Tragédia, ktorá je známa prívlastkom ‚tušická', sa odohrala na Silvestra v roku 2002. Otec na dvore rodinného domu zastrelil svoje dve malé deti a vzápätí spáchal samovraždu. FOTO - ARCHÍV
Najvyšší súd zrušil rozsudok michalovského súdu, ktorým oslobodil spod obžaloby troch michalovských policajtov. Zároveň zrušil aj uznesenie Krajského súdu v Košiciach, ktorý oslobodzujúci rozsudok potvrdil. Policajti boli obžalovaní pre trestný čin marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti. Sťažnosť pre porušenie zákona podal generálny prokurátor.
Najvyšší súd dospel k záveru, že obvinení policajti Peter B., Peter Š. a Marián Š. svojou "pasivitou a opomenutím plnenia povinností" v prípade tušickej tragédie "rozhodujúcim spôsobom prispeli k spôsobeniu iného, obzvlášť závažného následku, akým usmrtenie dvoch maloletých detí bezpochyby je."
Matka zavraždených detí sa necelých päť dní pred nezmyselnou vraždou obrátila na políciu. Prostredníctvom tiesňovej linky 158 oznámila na operačné stredisko Okresného riaditeľstva PZ v Michalovciach, že manžel sa jej so zbraňou v ruke vyhrážal zabitím oboch detí. Operačný dôstojník vydal telefonický pokyn, aby na miesto činu vyslali z Obvodného oddelenia v Trhovišti hliadku. Vystrašená matka policajtom po príchode na miesto činu opäť zopakovala, čo sa udialo. Tí však ústne podané trestné oznámenie neprijali.
Policajti mali podľa súdu prijať opatrenia, ktoré by viedli k zadržaniu, odzbrojeniu a predvedeniu páchateľa, k zaisteniu strelnej zbrane a nábojov a ich povinnosťou bolo prípad zdokumentovať. Tým mohli predísť vražde dvoch detí.
Advokátka Rajtáková: Stačí aj ústne oznámenie
Pre advokátku Ivetu Rajtákovú z Košíc , ktorá zastupovala v procese matku trojročného dievčatka a ani nie dvojročného chlapčeka, je rozsudok najvyššieho súdu satisfakciou: "Rozhodnutie je veľmi blízke nášmu právnemu názoru, že medzi konaním policajtov a vraždou dvoch nevinných detí je priama príčinná súvislosť. Sme presvedčení, že keby policajti dôsledne plnili svoje povinnosti, mohli tragédii zabrániť."
Rajtáková považuje rozhodnutie najvyššieho súdu za mimoriadne významné: "Podľa môjho názoru má zásadný význam aj do budúcnosti. Najvyšší súd uznal, že stačí aj ústne oznámiť skutočnosť, ktorá nasvedčuje, že bol spáchaný trestný čin. Na forme teda nezáleží. Keď polícia získa takéto informácie, musí jednoducho konať a nie čakať."
Paradoxné je, že Ústavný súd už dvakrát zamietol sťažnosť matky zavraždených detí na konanie polície. Tragický prípad domáceho násilia bude mať pravdepodobne dohru aj na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, na ktorý sa prostredníctvom advokátskej kancelárie Rajtákovej obrátila matka dvoch zavraždených detí. (sen)