sadzieb.
"Politika mojej vlády je politika silného dolára," zopakoval Bush svoje bežné vyjadrenie a v podobnom duchu potvrdil, že hodnotu dolára musí určovať trh. Nezvyčajne dlho sa však na tlačovej konferencii po stretnutí s talianskym premiérom Silviom Berlusconim rozhovoril o zámeroch administratívy a kongresu v riešení deficitov rozpočtu a obchodu. To sú hlavné faktory poklesu dolára v posledných mesiacoch.
"V miere, v ktorej sa môže federálna vláda zúčastniť na tvorbe podmienok, ktorých výsledkom bude silný dolár, urobíme v nadchádzajúcom zasadaní legislatívy všetko pre to, aby sme na trh vyslali signál, že mienime riešiť naše deficity. To by malo spôsobiť, že ľudia budú opäť chodiť kupovať doláre," povedal Bush na otázku položenú na tlačovej konferencii.
Bush dodal, že vývoj kurzu dolára pozorne sleduje aj Fed, ktorý tento rok už po piaty raz zvýšil úrokové sadzby. To je "signál pre svetové trhy, že predseda Federal Reserve Alan Greenspan si je vedomý relatívnych hodnôt medzi eurom a dolárom", uviedol Bush v nezvyčajnom komentári krokov Fedu.
Finančné trhy sú znepokojené najmä vysokým deficitom vonkajšej platobnej bilancie USA, pretože ten musí byť financovaný neistým prílevom zahraničného kapitálu. Dolár v posledných mesiacoch klesá k euru na nové historické minimá aj pre šíriaci sa názor, že Bushova administratíva v podstate pokles dolára víta, pretože vďaka nemu klesne obchodný deficit. (čtk)