iach, napríklad vo výdavkoch na zamestnanosť.
Väčšina priemyselných krajín sa v Kjótskom protokole zaviazala postupne znižovať limity skleníkových plynov, medzi ktoré patrí aj oxid uhličitý. Brusel navrhuje, aby sa kvóty na oxid uhličitý vypúšťaný slovenskými fabrikami znížili od januára o 14 percent. Toto tempo sa však zdá priemyselným podnikom príliš rýchle.
U.S. Steel Košice hovoria dokonca o možnom prepúšťaní. Podnik dnes zamestnáva okolo 15-tisíc ľudí. Oceliarne navrhujú, aby Slovensko otvorilo rokovania s Európskou komisiou s cieľom vrátiť sa k národnému plánu znižovania kvót na vypúšťané skleníkové plyny. Podľa hovorcu podniku by aj vyššie kvóty spĺňali podmienky ratifikovaného Kjótskeho protokolu.
Prezident U.S. Steelu Christopher Navetta je presvedčený, že pri rokovaniach s Bruselom o znižovaní kvót emisií kysličníka uhličitého mala byť vláda lepšie pripravená. Tvrdí, že 14-percentné zníženie kvót oproti pôvodnému Národnému alokačnému plánu môže mať veľmi vážny dosah nielen na U.S. Steel Košice, ale aj na ďalšie odvetvia slovenskej ekonomiky, napríklad výrobu stavebných látok. To môže spôsobiť znižovanie produkcie, zamestnanosti, miezd a celkovej konkurencieschopnosti.
Ku kritike európskej ekologickej politiky sa pridávajú aj iné fabriky. "Slovenský cementársky priemysel sa v žiadnom prípade nevyhýba environmentálnej a spoločenskej zodpovednosti. Vďaka investíciám dosahujú slovenskí cementári v súčasnosti priemernú úroveň 644 kg oxidu uhličitého na tonu cementu, čo je v porovnaní so západoeurópskym priemerom najnižší podiel v Európskej únii. Ostatné európske krajiny sa snažia k tejto úrovni len priblížiť a budú musieť investovať do technológií, ktoré na Slovensku už máme nasadené. Preto by ďalšie znižovanie pridelených kvót na emisie oxidu uhličitého pre nás v porovnaní s konkurenciou pôsobilo diskriminujúco a malo negatívny dosah na slovenskú ekonomiku," dodal Zoltán Demján, výkonný riaditeľ Zväzu výrobcov cementu a vápna.
Za uplynulých desať rokov producenti cementu investovali podľa Demjána miliardy korún do modernizácie. "Cementársky priemysel patrí dnes k málo odvetviam na Slovensku, ktoré znížili produkciu oxidu uhličitého viac ako dvojnásobne oproti stanoveným kritériám," dodal Demján.
TOMÁŠ VELECKÝ
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR