Ochranári a umelci založili mimovládny výbor Naše Tatry, ktorý má ambíciu spolupracovať s vládnym Výborom pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier a kontrolovať kroky vlády. Zľava Ľubica Trubíniová (Greenpeace), Anton Popovič (hudobník), Boris Strečanský (nadácia Ekopolis), Mikuláš Huba (Slovenská akadémia vied). FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Časť ochranárov, umelcov a odborníkov na ekológiu založila mimovládny výbor Naše Tatry. Má byť protipólom vládneho Výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier, v ktorom sedia štátni úradníci na čele s premiérom Mikulášom Dzurindom.
Premiér novému združeniu okamžite ponúkol, že bude môcť pripomienkovať návrhy vládneho výboru. "Začiatok bol nádejný, stretol sa s nami premiér, bolo to konštruktívne," hovorí Ľubica Trubíniová z hnutia Greenpeace. Ochranár a vedec Mikuláš Huba povedal, že výbor bude sledovať ako vláda a vládny výbor reagujú na požiadavky a návrhy mimovládnych organizácií. Miernym optimistom je aj hudobník a spoluautor výzvy Nad Tatrou sa blýska Anton Popovič.
Naše Tatry podporuje 83 mimovládnych organizácií, pod ich výzvy sa podpísalo vyše tisíc ľudí, vrátane osobností, akými sú herci Ladislav Chudík, Maroš Kramár a množstvo ďalších.
Popovič hovorí, že zo začiatku mali z vyjadrení politikov pocit, ako keby sa pri riešení kalamity v Tatrách dostávala do popredia ekonomika pred ochranu prírody. "Deklarovali, že prvoradou snahou bude vyťažiť všetko drevo čo najrýchlejšie, v čo najvyššej kvalite," hovorí Trubíniová, "lenže Vysoké Tatry sú národným parkom". Navrhuje preferovať liečebno-rehabilitačnú funkciu Tatier. Výbor predložil Dzurindovi aj návrhy a požiadavky na spôsob ťažby dreva, zónovanie Tatier, či prípadné používanie chemikálií.
Podľa Hubu premiér hovoril, že keď mimovládny výbor predloží návrhy, nie je vylúčené, že do vládneho výboru pozve jeho predstaviteľov. "Očakávame, že sa vládny výbor rozšíri, aby vláda neradila sama sebe," hovorí Huba.
Ekofórum, ktoré združuje mimovládne environmentálne organizácie, cez podpredsedu vlády Pála Csákyho už podalo žiadosť o nomináciu svojich reprezentantov do vládneho výboru. Navrhuje Mikuláša Hubu a ako jeho zástupcu Juraja Lukáča zo združenia Vlk.
(rf)
Vedci odkázali vláde: Národný park potrebuje mať rozdelené územie
BRATISLAVA - V tatranskom parku postihnutom víchricou sa podľa ministerstva pôdohospodárstva stále robia zabezpečovacie a záchranné práce. Skončiť by sa mali v polovici januára.
"Odstraňuje sa kalamita z dopravnej infraštruktúry, zo železníc, turistických chodníkov, produktovodov a z intravilánu obce Vysoké Tatry. Zároveň sa uvoľňujú športové a turistické centrá," povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková.
Minister Zsolt Simon zriadil komisiu, ktorá pripravuje harmonogram prác. Zohľadniť by mala špecifiká národného parku a vyberať "optimálne technológie a techniky". S chemickým postrekom sa budúci rok ešte neráta.
Vedci z ekologickej spoločnosti pri SAV ministerstvu a vláde odporučili, aby najskôr prijala zonáciu národného parku, teda rozdelila územie na rezerváciu a časť, kde môže zasahovať človek. Ekologická spoločnosť je najvyššia vedecká autorita v oblasti teoretickej i aplikovanej ekológie na Slovensku.
V každej zóne sa podľa vedcov majú následky smršte odstraňovať inak. Zóna A - rezervácia - by mala zostať bez zásahu človeka. "V B-zóne stačia jemné regulačné opatrenia starostlivosti o lesné ekosystémy, ide o nárazníkovú zónu biosférickej rezervácie Tatry. V C-zóne sa môže les cieľavedome obnoviť," píše v stanovisku výbor spoločnosti. Vedci tvrdia, že ochrana prírody a zdravotno-kúpeľná funkcia parku je najdôležitejšia, ostatné funkcie - rekreačná, športová a produkčná - sú až na druhom mieste.
Ochranári z mimovládnych organizácií ani vedci z ekologickej spoločnosti v komisii ministerstva nie sú. Zložená je z úradníkov ministerstiev pôdohospodárstva a životného prostredia, zamestnancov štátnych lesov, výskumného ústavu zo Zvolena, štátnej ochrany prírody, zvolenskej univerzity. Za dôležitú považuje Czajlíková účasť Únie neštátnych vlastníkov lesa. "Komisia má riešiť konkrétne úlohy, sú v nej zastúpení tí, ktorým úlohy možno zadať a ktorí ich aj musia zrealizovať," odôvodnila zloženie komisie Czajlíková. (dro)
Kravčík navrhne do vládneho výboru aj ďalších
Na rokovanie vládneho Výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier pozval premiér Mikuláš Dzurinda aj ochranára Michala Kravčíka, predsedu občianskeho združenia Ľudia a voda. Ochranári a umelci, ktorí sa združili v mimovládnom výbore Naše Tatry, ale jeho účasť ako ochranára vo vládnom výbore neuznávajú.
"Je legitímne a vec osobnej voľby, koho premiér pozve na rokovanie výboru, ale upozornili sme, že Michal Kravčík nereprezentuje žiadnu z našich iniciatív a nie je nominantom Ekofóra, ktoré je strešnou organizáciou v našom sektore. Zastupuje sám seba a svoju organizáciu," hovorí ekológ Mikuláš Huba.
Kravčík je trochu prekvapený. Tvrdí, že nie je členom vládneho výboru, len ho pozvali na prvé stretnutie. "Bolo to vážne stretnutie, ktoré ma zaujímalo a budem robiť všetko, aby som riešil problém," hovorí. Chce, aby sa začalo debatovať, kto chce čo riešiť a nie kto s kým. Nevie, či ho pozvú aj na ďalšie rokovanie výboru, ale tvrdí, že ak bude možnosť, navrhne výboru, aby pozval aj ďalších ochranárov. (rf)