Poisťovne prípadnú ponuku zatiaľ iba chystajú

BRATISLAVA - Kto nechce čakať u lekára ale zato chce mať v nemocnici v izbe televízor a vlastné sociálne zariadenie, ten to môže mať. Ak si platí doplnkové zdravotné poistenie.

Zatiaľ ho ako jediná ho ponúka poisťovňa Union. Ostatné poisťovne síce hovoria, že ho pripravujú, zatiaľ ho však medzi svojimi produktmi nemajú. Doplnkové zdravotné poistenie neposkytuje ani žiadna zdravotná poisťovňa.

Niektoré komerčné poisťovne ponúkajú len kompenzácie pre klientov v prípade práceneschopnosti alebo hospitalizácie. Pacient dostane potom za každý deň práceneschopnosti dohodnutú finančnú sumu.

Z doplnkového zdravotného poistenia sa prepláca nadštandardná zdravotná starostlivosť, ktorú nehradí klasické povinné zdravotné poistenie. Pacientom tak napríklad poisťovňa preplatí väčšiu časť lieku, okuliare alebo iné zdravotné pomôcky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najlacnejší druh poistenia stojí od 170 korún mesačne. Drahšie poistenie stojí 420 korún a najdrahšie 600 korún mesačne. Čím drahšie poistenie, tým viac služieb a vyššie poistné krytie poistenec získa. Poistné je možné platiť mesačne, štvrťročne, polročne alebo ročne bez zmeny konečnej ceny. Kto uzavrie zmluvu do konca tohto roku, získa 10-percentnú zľavu.

Hovorkyňa poisťovne Drahomíra Juríková nechcela prezradiť, koľko poistencov už majú a aký je o túto poistku záujem. Nerobia tak vraj ani v prípade ostatných druhov poistenia.

Objednávanie na konkrétny termín sa zatiaľ nevzťahuje na praktických lekárov.

Až keď praktický lekár pošle pacienta k odbornému lekárovi, zavolá poistenec do poisťovne, oznámi, k akému lekárovi má ísť a v ktorom meste by to malo byť. Pracovník v poisťovni potom objedná klienta k lekárovi na konkrétny termín a následne ho oznámi chorému.

SkryťVypnúť reklamu

Poistenie v Unione nekryje 20- a 50-korunové poplatky, ktoré pacienti platia za návštevu lekára a za každý deň hospitalizácie. Podľa Juríkovej by takéto kompenzácie boli príliš administratívne náročné. Pre to by sa potom predražilo celé poistenie.

Na aké preventívne prehliadky má pacient nárok?

* Preventívna prehliadka raz za dva roky u praktického lekára. Jej súčasťou je aj komplexné vyšetrenie vrátane prehliadky v rámci prevencie kardiovaskulárnych chorôb a antropometrických vyšetrení. Celé vyšetrenie by nemalo trvať dlhšie ako 30 minút.

* Preventívna prehliadka raz ročne u gynekológa. V tehotenstve a šesť týždňov po pôrode majú ženy nárok na preventívnu prehliadku raz mesačne. Ide o komplexné vyšetrenie pohľadom, pohmatom a pomocou zrkadiel.

SkryťVypnúť reklamu

* Poistenci do 18 rokov majú nárok na dve preventívne prehliadky ročne u stomatológa, poistenci nad 18 rokov jedenkrát ročne. Obsahuje vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív dutiny ústnej a čeľustí, ako aj kontrolu zubných náhrad a dentálnej hygieny.

* Ženy majú počas tehotenstva nárok na dve preventívne prehliadky u stomatológa. Zdroj: Všeobecná zdravotná poisťovňa

Prečo neponúkajú doplnkové poistenie?

* Doplnkové zdravotné poistenie vyžaduje veľa času na prípravu. Okrem výpočtov poistného za rôzne produkty je potrebné uzatvoriť aj zmluvu s lekármi a zdravotníckymi zariadeniami.

* Na príprave poistenia pracujú viaceré poisťovne. Potvrdila to Česká poisťovňa a Generali. Kedy toto poistenie začnú poskytovať, však zatiaľ nevedia.

SkryťVypnúť reklamu

* Okrem komerčných poisťovní ho môžu poskytovať aj zdravotné poisťovne. Prípravu doplnkového poistenia potvrdila Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera. Generálny riaditeľ Vzájomnej životnej poisťovne Dôvera Peter Kalenčík predpokladá, že by ho mohli začať poskytovať v závere budúceho roku.

* Legislatíva doteraz neumožňovala zdravotným poisťovniam poskytovať doplnkové poistenie. Zmenilo sa to až prijatím zdravotníckej reformy v parlamente. Keďže poisťovne nevedeli, či reforma bude schválená, nemohli sa ani pripravovať na nový typ poistenia.

Ako to zatiaľ funguje

Doplnkové zdravotné poistenie môžu zatiaľ uzavrieť len obyvatelia Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja. Len v týchto krajoch má totiž poisťovňa uzatvorené zmluvy s lekármi a zdravotnými inštitúciami.

SkryťVypnúť reklamu

Na uzatvorenie poistenia netreba vyšetrenie ani žiadne potvrdenie od lekára, ako to býva pri životnom poistení. Stačí prísť do poisťovne s občianskym preukazom a uzatvoriť zmluvu.

Nevýhodou je, že klient si nemôže vybrať ľubovoľného lekára, ale len takého, s ktorým má poisťovňa uzatvorenú zmluvu.

Ak poistenec ochorie, zájde najprv ku svojmu praktickému lekárovi. S tými poisťovňa zatiaľ neuzatvára zmluvy, preto mu nemôže zaistiť ani konkrétny termín. Až keď ho lekár pošle na vyšetrenie k odbornému lekárovi, vstupuje do hry poisťovňa. Klient zavolá na bezplatnú telefonickú linku a pracovník poisťovne mu dohodne konkrétny termín u lekára. Potom príde na určitú hodinu a nemusí sa báť, že by musel ešte čakať v čakárni.

Ak chce klient preplatiť napríklad okuliare, jednoducho pošle do poisťovne pokladničný blok a počká si na peniaze. V tomto prípade sa postupuje rovnako ako pri klasickej poistnej udalosti.

SkryťVypnúť reklamu

Klienti majú nárok v prípade hospitalizácie na umiestnenie v nadštandardne vybavenej izbe, možno ju však zaobstarať len v prípade plánovanej hospitalizácie. Ak je klient hospitalizovaný náhle, poisťovňa mu nemôže izbu zabezpečiť.

V prípade pobytu v nemocnici je potrebné predložiť potvrdenie o hospitalizácii. Na jeho základe potom dostane peniaze za každý deň strávený v nemocnici.

Cenník poistného

Typ splátky / Produkt PREMIUM TOP EXCELENT
Ročné poistné (ročná splátka) 2040 Sk 5040 Sk 7200 Sk
Splátka polročná 1020 Sk 2520 Sk 3600 Sk
Splátka štvrťročná 510 Sk 1260 Sk 1800 Sk
Splátka mesačná 170 Sk 420 Sk 600 Sk

Aké zdravotné poistenia ponúkajú poisťovne?

Poistenie práceneschopnosti

Toto poistenie poskytuje náhradu za mzdu v prípade práceneschopnosti. Keďže nemocenské dávky sú veľmi nízke, chorý dostáva len malú časť svojho platu. Kto má uzatvorené poistenie práceneschopnosti, dostáva za každý deň, ktorý nemôže ísť pre chorobu do práce, finančnú náhradu.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina poisťovní ho poskytuje len ako doplnkové poistenie k životnému alebo úrazovému poisteniu. Je ho však možné získať aj samostatne. V takom prípade je drahšie a mesačne vyjde aj na tisíc korún. Konkrétne poistné závisí od toho, aký príspevok chce klient v prípade choroby dostávať. Ak ide o pripoistenie k životnému alebo úrazovému poisteniu, závisí jeho cena i výška denného príspevku od hodnoty životného poistenia. Klient za každý deň práceneschopnosti dostane určité percento z hodnoty jeho životnej poistky. Väčšinou je to pol percenta z hodnoty poistky. Ak má teda životné poistenie na 100-tisíc korún, bude dostávať denne 500 korún.

Pri uzatváraní poistenia je potrebné si všimnúť, ako dlho musí práceneschopnosť trvať. Až keď táto lehota uplynie, má nárok na vyplatenie peňazí. Väčšinou to býva 10 alebo 15 dní. Ak je niekto chorý menej, nedostane z poistky ani korunu.

SkryťVypnúť reklamu

Poisťovne mávajú obmedzené, po aký čas budú práceneschopnosť preplácať. Väčšinou to býva minimálne rok. Preto ani pri dlhšej práceneschopnosti sa poistenci nemusia báť výpadku príjmov.

Poistenie hospitalizácie

Ide o obdobný produkt ako v prípade poistenia práceneschopnosti. Poistenec však dostáva peniaze len vtedy, ak je hospitalizovaný pre chorobu alebo úraz v nemocnici. Rovnako dostane peniaze za každý deň hospitalizácie. Niektoré poisťovne však preplatia hospitalizáciu len, ak trvá určitý počet dní.

Poistenie hospitalizácie je možné väčšinou dohodnúť len ako pripoistenie k životnému alebo úrazovému poisteniu. Klient potom dostane určité percento z hodnoty poistenia.

Poistenie hospitalizácie sa rozdeľuje na hospitalizáciu následkom úrazu a hospitalizáciu následkom choroby. Najlacnejšie je poistenie úrazu. Najdrahšie je poistenie hospitalizácie pre prípad choroby i úrazu.

SkryťVypnúť reklamu

Aj tu býva obmedzená dĺžka hospitalizácie, počas ktorej poisťovňa vypláca klientovi poistné.

Poistenie niektorých chorôb

Poistiť sa dajú aj choroby. Klient dostane poistné plnenie, ak mu niektorú z chorôb, na ktorú má poistenie, diagnostikujú. Poistiť sa dajú vážne choroby, ako je rakovina, infarkt či mozgová porážka. Dňom vyplatenia poistného zanikne poistka.

Z poistenia sú väčšinou vylúčené choroby, ktorými pacient už trpel. Na vyplatenie poistného si poisťovne vyhradzujú určitý čas. Nemôže sa napríklad stať, že jeden deň sa človek poistí a na druhý deň mu diagnostikujú rakovinu. Väčšinou má nárok na vyplatenie peňazí, až keď sa u neho choroba prejaví minimálne pol roka od uzatvorenia poistky.

Výška poistného sa odvíja od hodnoty poistného, ktoré chce klient dostať. To si určí pri uzatváraní zmluvy. Vyplatením poistného sa končí poistný vzťah. V poistnej zmluve môže byť aj ustanovenie, že pacient má nárok na vyplatenie poistného plnenia, len ak sa od diagnostikovania choroby dožije určitej lehoty.

SkryťVypnúť reklamu

Poistenie liečebných nákladov v zahraničí

Z klasického zdravotného poistenia máme nárok len na zdravotnú starostlivosť na území Slovenska. Kto si vybaví formulár v zdravotnej poisťovni, môže ísť k lekárovi v krajinách Európskej únie za rovnakých podmienok ako miestni obyvatelia. Vo väčšine krajín únie sa však za zdravotnú starostlivosť dopláca. V mimoeurópskych krajinách nemáme nárok na preplatenie liečby zo zdravotného poistenia. Preto sa oplatí pri každej zahraničnej ceste mať uzatvorené poistenie liečebných nákladov. Okrem preplatenia zdravotnej starostlivosti majú poistenci nárok aj na preplatenie prevozu do slovenskej nemocnice alebo v prípade úmrtia na prevoz telesných pozostatkov na Slovensko.

Poistenie liečebných nákladov sa dá uzatvoriť buď dlhodobé alebo len na určité časové obdobie. Cestovné kancelárie v spolupráci s poisťovňami ho ponúkajú v rámci komplexného cestovného poistenia. Poistenie na jeden deň spravidla stojí 33 korún. Dlhodobé poistenie liečebných nákladov býva väčšinou súčasťou nejakého iného poistenia. Je ho možné získať napríklad aj k platobnej alebo kreditnej karte.

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 336
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 894
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 183
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 628
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 386
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 717
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu