Ceny a ich rast sa však budú v jednotlivých regiónoch Slovenska a v rôznych tarifách výrazne líšiť, preto reálny dosah na obyvateľov môže byť v skutočnosti nižší.
Vyššie nárasty totiž budú v tých tarifných sadzbách, ktoré využíva menej domácností. "Väčšiny domácností sa týka bytová sadzba D2, v prípade Východoslovenskej energetiky D3, ktorá sa zvyšuje najmenej," hovorí člen regulačnej rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Karol Dvorák. Na strednom Slovensku sa tak mesačné účty domácnosti s priemernou spotrebou zvýšia o 20 korún, čo je 2,33-percentný rast. Na východe Slovenska bude nárast menší, priemerne osem korún mesačne. To je v porovnaní s týmto rokom o 1,01 percenta viac. Pre zákazníkov spadajúcich pod Západoslovenskú energetiku sa tarify vo všetkých sadzbách prvýkrát nebudú meniť a zostanú na tohtoročnej úrovni.
Bytové sadzby D1, ktoré využívajú domácnosti s nižšou spotrebou, narastú viac - o 2,29 až 4,71 percenta podľa regiónu. Na Slovensku ich využíva asi 20 percent domácností.
O niečo vyššie budú nárasty, ak domácnosti elektrinu používajú aj na vykurovanie a ohrev teplej vody. Napríklad akumulačné kúrenie vyjde najdrahšie na východe Slovenska, kde sa takýto spôsob vykurovania aj najviac využíva zo všetkých regiónov. Spotreba elektriny v tejto skupine je na východe dvojnásobná v porovnaní so stredným Slovenskom a viac ako trojnásobná ako na západe. Nárast nákladov na budúci rok v tejto skupine bude najväčší. Domácnosť s priemernou spotrebou na východe Slovenska, ktorá kúri akumulačnými kachľami, zaplatí o 285 korún mesačne viac. V tomto regióne vyjde dokonca lacnejšie priame kúrenie elektrinou - takmer o dve tisícky mesačne menej.
Priame kúrenie elektrinou si na budúci rok vyžiada najvyššie náklady na strednom Slovensku - v priemere 3 886 korún mesačne.
Rozdiely medzi cenami vyplývajú z odlišnej štruktúry a objemu spotreby elektriny v domácnostiach v rôznych regiónoch Slovenska. Platí, že vďaka vyššej vybavenosti spotrebičmi a tým väčšej spotrebe, platia domácnosti na západe Slovenska menej. Zároveň je počet zákazníckych miest na západnom Slovensku takmer dvojnásobný ako v stredo- či východoslovenskom regióne. "Fixné náklady potrebné na údržbu a prevádzku sietí sa tak rozpočítavajú medzi viacerých odberateľov. Jednotkové náklady potom na západnom Slovensku musia byť nižšie," vysvetlil predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ján Matuský.