foto |
BRATISLAVA - Hoci kurz koruny voči jednotnej európskej mene zo dňa na deň prepisuje historické tabuľky, českú menu možno kúpiť stále za podobnú cenu ako pred šiestimi týždňami. Vtedy vzájomný kurz slovenskej a európskej meny prerazil hranicu 40 korún za euro a sústavne zosilnieval. Česká koruna sa pritom drží slovenskej a stále sa vymieňa pri kurze okolo 1,265 Sk.
"Vzájomný kurz našich mien sa veľmi nemení, čo je dané predovšetkým tým, že tempo vývoja na devízových trhoch v poslednom čase udávajú najmä špekulatívne obchody hráčov zo zahraničia, predovšetkým z Londýna," hovorí analytik pražskej Komerční banky Jan Vejmělek. Jeho bratislavský kolega Mário Blaščák z Ľudovej banky, poukazuje aj na skutočnosť, že obidve ekonomiky sú veľmi úzko previazané, napríklad silnými obchodnými väzbami.
Obaja sa zhodujú, že zahraniční hráči na devízových trhoch vnímajú stredoeurópsky región ako jeden celok. "Preto keď napríklad vám agentúra Standard & Poor's zlepšila rating, tak to do istej miery podporilo aj českú korunu. Naopak, keď naša televízia Nova získala investora, následné posilnenie sa českej koruny sa čiastočne premietlo aj do kurzu slovenskej," povedal Vejmělek.
Ekonóm Ľudovej banky pritom pripomenul, že záleží aj od veľkosti ekonomiky. "Je logické, že kurzový vývoj v Poľsku môže ovplyvniť zvyšok stredoeurópskeho regiónu oveľa výraznejšie, ako slovenský trh. Keď však vezmeme do úvahy, že poľské hospodárstvo je výrazne naviazané na dolár, vo vzťahu k euru má najväčšiu váhu v regióne český trh," vysvetlil.
Obaja analytici si myslia, že slovenskej korune sa v dlhodobejšom horizonte darilo a zrejme aj bude dariť o niečo lepšie ako českej. Slovensko je totiž regionálnym lídrom v hospodárskom raste, keď výkonnosť ekonomiky v treťom kvartáli medziročne narástla o 5,3 percenta. Česko je s 3,6-percentným rastom na chvoste Visegrádskej štvorky. "Kurz sa bude veľmi mierne upravovať a o rok by mohla česká koruna zlacnieť asi na 1,25 Sk," dodal Vejmělek.