Podielom tých, ktorí si za rok vypili, aj tých, čo sa opili, Slovensko prevyšuje priemer. "Fakt je, že alkohol je spoločensky akceptovaná droga, čo sa premieta do myslenia aj postojov a konania dospelých," hovorí tunajší koordinátor projektu Alojz Nociar. "Dieťa sa učí napodobňovaním a prispôsobuje sa tomu, čo vidí a počuje a s čím má priamu skúsenosť. Tomu, čo sa deklaruje alebo čo sa mu vtĺka, natoľko neverí."
Lepšie sme na tom s podielom tých, čo popíjajú pravidelne (9 percent). Hlavný odborník pre drogové závislosti Ľubomír Okruhlica preto podiel tých, čo alkohol vyskúšali, nepovažuje za tragédiu. Do odpovede sa podľa neho premietol aj "glg vína na Vianoce alebo na Silvestra v kruhu rodiny, čo je pre Slovensko typické".
Marihuanu alebo hašiš niekedy užila viac ako pätina všetkých účastníkov prieskumu. Slovensko je aj tu nadpriemerné, ale prvé miesto rebríčka obsadilo Česko, kde malo s marihuanou kontakt 44 percent narodených v roku 1987.
Nociar hovorí, že marihuana sa udomácňuje a stáva sa bežnou súčasťou života istej časti spoločnosti. S tým sa postupne mení aj to, ako "trávu" vníma celá spoločnosť. "Droga je vnímaná ako menej riziková, menej zdravotne škodlivá, než ako to v skutočnosti je, a jej vnímaná dostupnosť sa zvyšuje."
Podielom tých, ktorí marihuanu užili za posledný mesiac, však Slovensko opäť patrí k lepším krajinám. Kým u nás to bolo 10 percent opýtaných, napríklad v Česku alebo Francúzsku zhruba dvakrát viac. "Fakt je, že výrobky z kanabisu sú zrejme na Slovensku dostupné, ale nie sú tak často užívané mladými ako vo väčšine európskych krajín," hovorí Okruhlica.
Odborníci pripúšťajú, že represia má nejaký účinok, no nepreceňovali by ju. Aby protidrogová politika bola účinná, podľa Nociara musí byť rovnováha medzi znižovaním dopytu po drogách a znižovaním ich ponuky. Predpokladom úspechu je podľa neho aj prekonanie predstavy, že "stačí tvrdá represia" alebo že drogami sú len nelegálne drogy, keď tu sú aj legálne drogy "ako alkohol a tabak, s ktorými sa začína podstatne skôr a sú prakticky voľne dostupné".
O prieskume
* vstupné údaje zbierali v 35 krajinách,
* odpovedalo viac ako 100-tisíc študentov, ktorí sa narodili v roku 1987, priemerný vek bol 15,8 roka,
* študenti odpovedali anonymne.