i tak diela s charakteristickými prvkami ľudového umenia s dôrazom na krajové zvláštnosti a zároveň boli odrazom subjektívneho ponímania danej tematiky umelcom. Prvé jasličky vstúpili do povedomia koncom 15. storočia, keď vystavil v talianskej Modene v kostole svoju prácu sochár Guido Mazzoni. Odtiaľ sa potom rozšírili do strednej Európy prostredníctvom prác neapolských rezbárov.
Ďalším neodmysliteľným symbolom Vianoc je bohato zdobený vianočný stromček žiariaci rôznofarebnými sviečkami. Prvé zmienky o zdobení vianočného stromčeka v Európe siahajú do obdobia okolo roku 1600 do oblasti terajšieho Nemecka. U nás sa tento zvyk udomácnil na začiatku 19. storočia. Spravidla to bývala jedlička bohato zdobená sladkosťami a ovocím, určená najmä deťom. Postupom času sa výzdoba stromčekov stala súčasťou ľudovej tvorivosti. Zo začiatku boli prvky výzdoby z prírodných materiálov - jabĺčka, orechy, sušené slivky. Postupne sa začali na stromčekoch objavovať aj ozdoby z papiera, dreva, zo slamy a šúpolia. Neskôr boli nahradené farebnými sklenými ozdobami. Tradičné ľudové prvky výzdoby sú aj dnes bohatým zdrojom inšpirácie. Voňavé perníčky zdobené cukrovými ornamentami zavesené na farebnej stužke spolu s vôňou smrekového, borovicového či jedľového ihličia vdýchnu každému priestoru atmosféru Vianoc. Svoje čaro má aj stromček so slamenými ozdobami a reťazami. Slamené figúrky, zvončeky, šišky alebo košíčky pôvodne zdobili dožinkové vence a až neskôr našli uplatnenie aj pri vianočnej výzdobe.
Charakteristickú atmosféru Vianoc v každej domácnosti okrem tradičnej vône vanilky a škorice vytvára najmä vôňa ihličia. Živé vianočné stromčeky a ihličnaté vetvičky naaranžované vo vázach, kvetináčoch a iných zaujímavých nádobách pekne rozvoniavajú v celom byte. Okrem toho, že vône pohlcujú nepríjemné pachy a dym, známy je aj ich blahodarný účinok na ľudský organizmus a zmysly. Napríklad vôňa borovice má antiseptický účinok a pomáha pri liečbe angíny a chrípky. Jedľa zmierňuje bronchitídu a reumu. Vôňa ihličnatých stromov odstraňuje napätie a znižuje únavu. Môžeme si ju pripraviť aj odparovaním z rastlinných olejov nad zapáleným kahančekom.
* Vianočné dekorácie
Rôznorodosť dekoračných prvkov s vianočnými motívmi, či už vlastnej výroby, alebo kúpenými, dáva neobmedzený priestor fantázii pri výzdobe takmer každého voľného miesta v byte. S rastlinných surovín - z vetvičiek ihličnanov, imela, kombinovaných s ovocím, sušenými rastlinami, šiškami, orechmi a inými prírodnými materiálmi dokážeme vytvoriť dekoratívne zátišia na štedrovečerný stôl. Uplatnenie nájdu i prútené košíky a drevené misky s ovocím. Aj obyčajný jedálenský stôl zažiari na Vianoce svojou slávnostnou úpravou, ktorá je odrazom nášho estetického cítenia, fantázie a šikovnosti našich rúk. A nemali by na ňom chýbať živé kvety. Je to starý zvyk, ktorým si ľudia pripomínajú, že príroda žije aj v najtuhšej zime. Ak ste si na Barboru odrezali vetvičky z čerešne, do Vianoc pekne vykvitnú. Populárnou a najznámejšou rastlinou Vianoc je tzv. vianočná hviezda (Poinsettia pulcherrima). Je to ne-veľká rastlina s ohnivočervenými listami na vrchole a so zelenými spodnými listami. Známe sú aj odrody s ružovo sfarbenými listami, vzácnejšie sú s bielym alebo žltým sfarbením. Ďalšou tradičnou vianočnou rastlinou je imelo biele. Obľúbené je v prirodzenej podobe, alebo pozlátené či postriebrené. Zdobenie príbytkov imelom v čase vianočnom má korene hlboko v minulosti. Starí Kelti a Germáni považovali tieto rastliny za božích poslov zoslaných k zemi. Pod stromami s imelom sa konali náboženské obrady spojené s obetovaním. Zrejme z tých čias prevláda tradícia nedávať imelo do váz, ale vešať jeho halúzky pod luster, nad dvere a pod. ako náznak miesta, kde vyrástlo.
* Slávnostná výzdoba
Na prestretom slávnostnom stole rozhodne nesmú chýbať sviečky. Veď plameň sviečky symbolizuje život a teplo domova, ktoré potrebujeme po celý rok. Ozdobený svietnik s malým kominárikom pre šťastie je aj milou pozornosťou, akej sa každý určite poteší. Pôsobivú kompozíciu vytvoríme plávajúcimi sviečkami v tvare srdiečok či hviezdičiek v sklenej nádobe naplnenej vodou. Okolo sviečok môžeme opatrne vložiť živé kvety (napr. gerbery alebo rozkvitnuté ruže) s krátkou stopkou. Sviečky naaranžované v terakotovom alebo farebnom kvetináči ozdobenom stuhou sú dekoratívnou ozdobou, ktorej príprava je veľmi jednoduchá.
Pri slávnostnej výzdobe by sme nemali obísť ani okno. Okno je vlastne obraz, ktorý sa mení v každom ročnom období a v čase vianočnom má podobu tichej zimnej krajiny. U nás sa ešte celkom neudomácnil zvyk zdobiť na Vianoce celé okná vianočnými motívmi. Zväčša môžeme vidieť výzdobu v oknách detských izieb. Skúsme však poodhrnúť záclony a závesy a staňme sa aspoň jediný krát v roku sami umelcami. Vyzdobme si okenné tabule vystrihovanými ornamentami z papiera alebo na ne nastriekajme snehové vločky bielym sprejom.
A nakoniec nesmieme zabudnúť na vstupné dvere do bytu alebo do domu. Úplne postačí, ak na ne zavesíme malý vianočný venček alebo halúzky ihličia vytvarujeme vo forme podkovy a ozdobíme farebnými stuhami, napríklad výraznej červenej farby. Zelené ihličie v kombinácii s červenou určite vynikne na každých dverách. *