Pri osvetlení obytných priestorov je treba brať do úvahy viac okolností: veľkosť a prostredie osvetľovaného priestoru (farba stropu, stien, podlahy), umiestnenie nábytku, možnosť vytvárania svetelných ostrovčekov, osobný vkus tých, ktorí priestor užívajú. Nižšie uvedená tabuľka udáva priemerné hodnoty výkonu, ktorý by mal byť inštalovaný na štvorcový meter, aby bolo dosiahnuté osvetlenie 100 luxov. Tabuľka sa týka iba sférického osvetlenia, u miestneho alebo bodového osvetlenia je treba hodnotiť prípad od prípadu.
* Rôzne spôsoby osvetlenia
Aby ste si vo vlastnom byte mohli vytvoriť mnohotvárne a zároveň vyhovujúce osvetlenie, ponúkame vám široký sortiment svietidiel značky MASSIVE, a to vo všetkých cenových reláciách. Svietidlá sú navrhované tak, aby vyhovovali vašim osobným estetickým predstavám a spĺňali všetky požiadavky na farbu a funkčnosť. Ponúkame svietidlá pre päť najdôležitejších spôsobov osvetlenia.
Priame osvetlenie: v tomto prípade je svetlo smerované priamo na určitú plochu. Osvetlené predmety získajú na hodnote tým, že je zdôraznený ich tvar a objem.
Príklady: Spot, stropné svietidlá, lampa na pracovnom stole, závesné , sťahovacie svietidlo osvetľovacie systémy, ako sú SENSO, FLEXLINE, vstavané spoty.
Nepriame osvetlenie: zväzok svetelných lúčov je smerovaný proti stropu alebo stene, od ktorých sa potom svetlo odráža. Odrazené svetlo je tým intenzívnejšie, čím je farba stropu alebo steny svetlejšia. Niektoré svietidlá určené na nepriame osvetlenie (spravidla stojace lampy) sú vybavené stmievačom, t.j. regulátorom intenzity svetla. Pre ne je predpísaným alebo doporučeným zdrojom halogénová žiarovka. Populárne úsporné zdroje sú pre tieto druhy svietidiel nevhodné, lebo sa nedajú stmievať.
Príklady: Nástenné svietidlá, halogénová stojatá lampa, osvetľovacie systémy, FLEXILINE a SENSO, u ktorých prítomnosť alebo neprítomnosť osvetlenia je daná nastavením jednotlivých reflektorov.
Difúzne svetlo: tým, že svetlo rozložíme v kruhu 360°, môžeme dosiahnuť osvetlenie celej miestnosti. Lúče vyžarované svetelným zdrojom sú väčšinou filtrované tienidlom z opálového alebo matovaného skla, alebo iným priesvitným materiálom.
Príklady: Luster, sklenené sťahovacie a závesné svietidlo alebo fluorescenčná žiarivka.
Zmiešané osvetlenie: tento typ sústreďuje v jednom osvetľovacom telese výhody predchádzajúcich troch typov osvetlenia: svetlo sa šíri zároveň hore, dole a priesvitným materiálom do strán.
Príklady: Stolová lampa, nočná lampa alebo lampa na písacom stole s tienidlom.
Lokálne osvetlenie: ako doplnok hlavného osvetlenia tento druh svetla umožňuje vytvárať rôzne svetelné efekty vo vašom priestore. Umožňuje vyniknúť osvetľovaným predmetom.
Príklady: Halogénové spoty, svietidlá na osvetlenie obrazov.
Naša rada: úplne univerzálne svietidlo neexistuje. Jednotlivé svietidlá vyberajte vždy podľa konkrétnej potreby a umiestnenia. Iba takto môže vzniknúť dokonalý výsledok.