Na Orave, ktorá bola dlho spútaná tradíciami, postupne vytláčajú umelé stromčeky živé.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Momentálne sú umelé stromčeky najčastejšie prevážaným tovarom z Poľska. Malé ozdobené stromčeky stoja už okolo stovky, za vysoké stromčeky do dvoch metrov zaplatíte okolo tisíc korún.
Potvrdil nám to riaditeľ Štátnych lesov - odštepného závodu v Námestove Jozef Herud: "Myslím si, že je to celoslovenský jav. Ľudia dávajú prednosť umelým stromčekom hlavne preto, že sú praktickejšie, ale mnohí aj preto, že chcú šetriť lesy. Nedá sa presne povedať, o koľko klesol počet záujemcov o živé stromčeky, lebo na Orave je dnes okrem štátnych lesov až 60 percent iných vlastníkov," dodáva riaditeľ.
Aj v tomto roku zaznamenali lesníci pokles záujmu o živé stromčeky. Súkromnej firme, ktorá mala o stromčeky záujem, predali v Námestove 300 kusov smrečkov, sami však stromčeky pred Vianocami predávať nebudú.
Aj tí Slováci, ktorí stále uprednostňujú živé stromčeky, dávajú dnes prednosť skôr stromom z plantáží, či vzácnejším stromčekom, dovezeným zo zahraničia. Klesol aj počet krádeží stromov v lesoch. Napriek tomu majú lesníci na Orave v týchto dňoch nepretržité služby. Ľudia kradnú stromčeky, ktorých je na trhu najmenej. Prevládajú hlavne jedličky.
"Víchrica, ktorá nám inak spôsobila obrovské škody, nám paradoxne v tomto smere pomohla. Niektoré doliny sú stále odrezané, takže sú chránené pred krádežami. Hliadky nasadzujeme iba v tých prístupných," dodáva Herud. Za nelegálny výrub môžu podľa zákona vyrubiť pokutu do 20-tisíc korún.
Čo sa týka štátnych lesov, dopadla oblasť Oravy hneď po Horehroní najhoršie. Víchrica im poškodila 192 kubíkov lesa. Najhoršia situácia je doteraz v oblasti Babej hory a Pilska.
KVETA FAJČÍKOVÁ
Ak živý stromček, tak rezaný v novembrovom splne
Mnohé lesné správy na Slovensku už začali s predajom živých vianočných stromčekov. Ľudia sa často hnevajú, že je to priskoro a napríklad smreky musia za dva týždne do Vianoc opadať. Odborníci tvrdia opak - stromy vyťaté za novembrového splnu sú vraj veľmi trváce. Potvrdil nám aj Jozef Herud.
Takúto skúsenosť majú aj urbárnici z Podpoľania, ktorí stromčeky režú tiež v období splnu. Takýto stromček vraj v sebe dlhšie udrží vlhkosť a ihličie z neho neopŕcha. Aby stromčeky vydržali čo najdlhšie aj vo vykúrených miestnostiach, niektorí predávajúci na ne striekali špeciálnu chemickú zmes. Neskôr však väčšina z nich od toho upustila, lebo takýto stromček stratil to najdôležitejšie - svoju prirodzenú vôňu. Niekedy v byte nepríjemne zapáchal. (eta)