Ing. Marek Turňa, člen skupiny Drewo a srd, Zlín 2004, preložili František Benhart a Kateřina Literová
Poviedky slovinského spisovateľa, novinára, dramatika a prekladateľa sa vyznačujú tematickou rozmanitosťou, štylistickou prepracovanosťou a klasickou záverečnou vypointovanosťou príbehov. Arkove prózy nepatria do prevládajúceho toku súčasnej poviedky, nehrnú sa za vymoženosťami najnovších trendov, no paradoxne ich zdanlivá "zastaralosť" pôsobí čerstvo.
Filozofia ako problém
Kalligram, Bratislava 2004, editor Emil Višňovský
Filozofiu raz pokladali za vrchol ľudskej múdrosti či kráľovnú vied, inokedy za zbytočný luxus, či prázdne táranie. Má teda miesto v našej kultúre? Výber z esejí renomovaných slovenských a českých filozofov (Farkašová, Garaj, Komanická, Marcelli, Münz, Rybár, Rukriglová, Višňovský a ďalší) poskytuje obraz o situácii a dianí vo filozofii od roku 1989.
Iľja Iľf: Zápisníky
Európa, Bratislava 2004, preložila Ivana Kupková
Iľja Iľf v autorskej dvojici s Jevgenijom Petrovom vytvoril nielen legendárnu románovú dilógiu 12 stoličiek a Zlaté teľa, ale aj množstvo poviedok, fejtónov a filmových scenárov. Jeho zápisníky sú brilantným literárnym dielom, nielen ako dokument doby a svedectvo o myslení skvelého glosátora a humoristu. Svojím obsahom a formou sa môžu smelo prirovnať k denníkom Franza Kafku.
Karol Tauber: Aj knihy majú svoje osudy
Vydavateľstvo Michala Vaška, Prešov 2004, zostavila Tatiana Hromkovičová
Aj knihy a autori majú svoje osudy a práve cez ne prekladateľ a publicista Karol Tauber približuje čitateľom mnohé klasické diela svetovej literatúry. Knižka je určená deťom a mládeži a jej cieľom je aj pomôcť im zorientovať sa v záplave najrôznejšej literatúry na trhu a predstaviť diela, ktoré skutočne stoja za prečítanie. Za všetky spomeňme bratov Grimmovcov a ich rozprávky, Saint-Exupéryho a Malého princa, Astrid Lindgrenovú s jej Pippi, Annu Frankovú, príbeh "zrodu" Tarzana či kapitána Nema.
Igor Thurzo: Ľudová architektúra na Slovensku
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2004
Ľudová architektúra bola vždy úzko spätá s prírodou. Každý región má svoje špecifiká: prírodné, ale aj etnické. Autor nás sprevádza zo Záhoria na Podjavorinu, cez Podunajsko, Považie a Ponitrie na Kysuce, Turiec, Liptov a Oravu, Horehronie, Hont, Gemer, Spiš, Šariš, Zemplín až na Dolnú zem a do rómskych osád. Všade hľadá a objavuje malebnú ľudovú architektúru typickú pre daný región.
David Harris: Kaligrafie
Slovart, Bratislava 2004, preložila Klára Ježková
Podrobný a prehľadný spievodca pre každého, koho zaujíma história a vývoj písma a umenie krásneho písania. Sto príkladov do detailov uvádza spôsob, ako sa naučiť písať v gotickej minuskule, renesančnej italickej či modernej rímskej kapitále. Esteticky príťažlivá kniha je zviazaná v zaujímavej karisblokovej väzbe.
Laco Kerata: Mám sa
Koloman Kertész Bagala, Publishers Group L.C.A., Bratislava 2004
Kniha poviedok popredného autora divadelných a rozhlasových hier i poézie obsahuje krátke miniatúry, obrazy, aj dlhšie poviedky. Nejedna z nich bola napísaná pre verejné čítanie v literárno-hudobnom pásme Sami meri vari, neskôr Vari sa mi marí v divadle Stoka a Divadle a.ha. Kerata komediálne až fraškovito vykresľuje absurdné obrazy podivuhodných ľudí, ktorí riešia väčšinu svojich životných peripetií v samote a zabudnutí. (ba, bj, kop)