Slávny Košičan - spisovateľ, humanista a odporca akejkoľvek totality Sándor Márai - sa po rokoch symbolicky vrátil do svojho rodného mesta. "Vitaj doma! Vitaj nielen na tomto námestí, ale aj v našich srdciach a mysliach," prihovoril sa soche svetovo uznávaného maďarského spisovateľa podpredseda vlády Pál Csáky. Odhalili ju neďaleko domu Máraiho rodičov na rohu Mäsiarskej a Zbrojničnej ulice za účasti stoviek premrznutých Košičanov i nadšencov z Maďarska.
Márai je v móde. Spoznávajú ho milovníci literatúry v Anglicku, Nemecku, Taliansku i Česku, režisér Miloš Forman sa už dlhšie chystá natočiť film podľa jeho knihy Sviečky dohárajú.
Na Slovensku, ba i v rodných Košiciach, však spisovateľa pozná málokto. Za komunizmu bol na indexe, komunistov nenávidel rovnako ako fašistov. Neželal si, aby čo len jedna jeho knižka vyšla v Maďarsku, kým ho neopustí posledný sovietsky vojak. Nedožil sa toho. Svetoobčan a zároveň oduševnený lokálpatriot si v roku 1989 v dobrovoľnom exile v San Diegu vpálil guľku do hlavy. Jeho popol rozprášili v Tichom oceáne.
"Sándor Márai opustil rodné mesto ako štrnásťročný. Do Košíc sa rád vracal, naposledy po druhej svetovej vojne. Nikdy na svoje milované mesto nezabudol. Spomína ho s neskrývanou láskou a hrdosťou v mnohých svojich dielach, v iných tvoria aspoň kulisu. Rád spomínal aj na rodičovský dom na Mäsiarskej ulici, kde má dnes pamätnú izbu. Píše o ňom v knižke Košická pochôdzka. Som nesmierne rada, že je opäť doma, medzi nami," teší sa predsedníčka Maďarského spoločenského domu v Košiciach Kornélia Csalová.
Sándor Márai sedí zadumane, s preloženými nohami, s rukami opretými o koleno, v kresle. Hľadí priamo do tváre človeka, ktorý si sadne do prázdneho kresla naproti. "Celý život ho hlboko zaujímali osudy ľudí, spoločnosti, Európy, sveta. Viedol nekonečný dialóg s okolím, ale aj so sebou samým. Prázdne kreslo naproti je ponukou zastaviť sa, sadnúť si, klásť otázky a hľadať odpovede," vysvetľuje autor víťazného návrhu, vedúci ateliéru figurálneho sochárstva Akadémie umení v Banskej Bystrici Péter Gáspár.
S nápadom na Máraiho sochu prišiel bývalý maďarský generálny konzul Maďarska v Košiciach György Varga. Maďarský dom vyhlásil v júni minulého roku verejnú zbierku, na ktorú okrem iných prispeli ľudia napríklad až z USA. Vyzbieralo sa 330-tisíc korún, ďalších 650-tisíc boli príspevky slovenského Úradu vlády, maďarského ministerstva kultúry a rôznych nadácií.
"Rád prijmem voľnú stoličku oproti majstrovi a rád budem s ním debatovať. Verím, že rovnako rád to urobí každý občan či návštevník nášho mesta. V dialógu je naša budúcnosť," povedal pri odhaľovaní sochy Sándora Máraia košický primátor Zdenko Trebuľa. FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ |