Aj šéf Medzinárodnej hokejovej federácie využil v sobotu v Bratislave možnosť odfotiť sa s dvoma najvýznamnejšími trofejami svetového hokeja - Stanley Cupom (vľavo) a pohárom pre majstra sveta. ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP
Fúzkatý dentista zo Švajčiarska René Fasel sa dostal na čelo Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v roku 1994, keď sa Slovensko po osamostatnení muselo vydať z najnižšej C-kategórie majstrovstiev sveta na cestu medzi svetovú elitu a náš hokej zažil aj premiéru na zimnej olympiáde. Aj tieto skutočnosti spomenul šéf IIHF cez víkend v Bratislave pri oslavách 75. výročia organizovaného hokeja na Slovensku. "Poznal som silnú tradíciu hokeja v bývalom Československu, jednako raketový postup slovenskej reprezentácie z céčka cez béčko do elitnej A-kategórie majstrovstiev sveta cez silných súperov z bývalého Sovietskeho zväzu - Ukrajinu, Kazachstan, Lotyšsko - ma prekvapil," uviedol Fasel. V súvislosti s oslavami znalecky pripomenul, že u nás sa hral hokej už pred oficiálnym založením Slovenskej župy hockeyovej Čsl. sväzu kanadského hockeya v roku 1929. Na Štrbskom Plese a v Starom Smokovci sa uskutočnili majstrovstvá Európy 1925.
Švajčiarsky zubár pritiahol na olympiádu hráčov z NHL
René Fasel sa od zvolenia za prezidenta IIHF sústredil na možnosť otvoriť olympijský turnaj pre všetkých najlepších hokejistov sveta. Dosiahol dohodu s vedením NHL a v Nagane 1998 mohli svoje krajiny reprezentovať špičkoví hráči zo zámorskej profesionálnej ligy. Rovnako aj o štyri roky neskôr v hlavnom turnaji v Salt Lake City. Práve Slovensko však na oboch olympiádach doplatilo na herný systém. Muselo nastúpiť v kvalifikácii, hoci v NHL ešte nebola oficiálna prestávka a nie všetky kluby mali pochopenie pre uvoľnenie svojich hráčov.
"Dnes už viem, že to bolo neférové voči Slovensku, ale aj voči iným krajinám, ktoré mali hráčov v NHL a museli nastúpiť v kvalifikácii - napríklad Lotyšsku," priznal Fasel a hľadal vysvetlenie: "V čase, keď sa pripravoval model pre olympijský turnaj, sme netušili, že počet slovenských hokejistov v NHL narastie takým tempom."
Dnes už aj prezident Medzinárodnej hokejovej federácie hovorí nie o silnej šestke, ale o silnej sedmičke svetového hokeja. Slovensko sa na majstrovstvách sveta priradilo ku Kanade, Rusku, Švédsku, Česku, Fínsku a USA, ktoré najčastejšie siahali na medaily. V aktuálnom rebríčku IIHF je Slovensko dokonca na 3. mieste za Kanadou a Švédskom. "Preto sme na olympiáde v Turíne 2006 zmenili herný systém, namiesto štrnástich bude hrať len dvanásť mužstiev rozdelených v dvoch skupinách. Slovensko je priamo zaradené do základnej skupiny B," povedal. Ako je už známe, súpermi našej reprezentácie v Turíne budú postupne Rusko, kvalifikant 1, USA, kvalifikant 2 a Švédsko.
Stále otvorenou však zostáva otázka, či aj na ZOH 2006 budú hrať hokejisti z NHL. "Minulý mesiac som na túto tému diskutoval s komisárom NHL Garym Bettmanom. Teraz majú starosti s výlukou, zatiaľ sa nemôže vyjadriť záväzne. Ale z našej strany sme urobili všetko, aby mohli prísť najlepší hokejisti sveta. Turnaj sme skrátili na dvanásť dní, nech je prestávka v NHL čo najkratšia," poznamenal Fasel. Ak by sa zámorské kluby nakoniec rozhodli neuvoľniť do Turína svojich hráčov, v reprezentačných tímoch by nastúpili hráči z európskych ligových súťaží.
Vedenie IIHF pripravuje lepšie transferzmluvy
Po skončení výluky v NHL čaká vedenie IIHF príprava novej zmluvy o prestupoch hráčov do zámorskej profiligy, doterajší transferkontrakt vypršal v júni tohto roku. Preto sa stalo, že CSKA Moskva predala pred dvoma mesiacmi svojho mladého hráča Andreja Kosticyna do Montrealu Canadiens priamo a prestupovú zmluvu si dohodli kluby medzi sebou. "V novej zmluve chceme vybojovať lepšie podmienky pre európske kluby, z ktorých odchádzajú talenty do NHL," vravel o plánoch Fasel. Nie všetky zámery mu zatiaľ vychádzajú. Do nedohľadna sa stratila Európska liga, ktorá po troch sezónach 1996/99 zanikla.
Výsledky sú, no chýbajú nové haly
Za najväčšiu postavu v histórii slovenského hokeja považuje šéf IIHF Petra Šťastného. "Dočítal som sa aj o kariére Stana Mikitu v zámorí, pamätám si na skvelého brankára Vlada Dzurillu, útočníka Jozefa Golonku, trénera Jána Staršieho, ale spomienky na kariéru Petra Šťastného sú takpovediac ešte čerstvé. A viem, čo urobil pre slovenský hokej ako funkcionár," povedal.
Počas svojej krátkej návštevy v Bratislave musel často odpovedať na otázky o šanciach Slovenska pri rozhodovaní o dejisku majstrovstiev sveta 2010, d0ovtedy sú šampionáty už zadané: 2005 - Rakúsko, 2006 - Lotyšsko, 2007 - Rusko, 2008 - Kanada, 2009 - Švajčiarsko. Náš zväz podal prihlášku, rozhodovať sa bude na budúci rok v máji vo Viedni. Protikandidátmi sú Nemecko, Švédsko a Bielorusko. "Slovensko sa chce pri organizácii šampionátov zaradiť do zabehaného systému. Výsledky na to má, ale na pridelenie majstrovstiev sveta sú v tomto prípade nevyhnutné aj nové haly. Viem, že jedna sa s ťažkosťami dokončuje v Košiciach, avšak o aréne v Bratislave je zatiaľ ticho. Ak budú haly, potom môžu byť aj majstrovstvá sveta," dodal René Fasel.