Portrét Arthura Lydiarda s bežiacim Petrom Snellom získal v tomto roku novozélandsku cenu pre začínajúcich maliarov. FOTO - INTERNET
Slávny Novozélanďan Arthur Lydiard si práve pripravoval ďalšiu prednášku pre tisícku bežcov, ktorí sa pripravovali v Texase na najznámejší americký ultramaratón. V hotelíku mestečka Huntsville 60 km od Houstonu sledoval včera ranné správy, keď náhle skonal na srdcový infarkt. Mal osemdesiatsedem, sviežu myseľ i telo. Doma v Aucklande ešte v deň odletu do USA behal po pláži. Robil to denne. Ľudia netušili, že sa nepozerajú iba na starčeka, ktorý vedie zdravý život.
Civilným povolaním obuvník bol zlý študent a ešte horší športovec. Mal kilá navyše a lapal po dychu. Najprv sa živil rozvážaním mlieka. Odovzdal poslednú fľašu a začal od rána behať po dunách, v piesku, cez lesy. Do odpadnutia. Nadoraz, a ešte čosi dlhšie. Do vysilenia a ešte pár metrov. Prekonával bolesť, až sa jeho nohy stali ľahkými ako pierko. Akoby bol predlohou pre oscarového Forresta Gumpa.
Potom si našiel bývalý neúspešný maratónec skupinku bežcov z vidieka, ktorí zniesli jeho rehoľu. Dnes sa tomuto spôsobu hovorí džoging, a pestujú ho pre zdravie stámilióny. Z neznámych mládencov Lydiardovho tímu vyrástli slávni olympijskí víťazi - Petra Snella považujú mnohí za najlepšieho míliara všetkých čias, Murray Halberg si dobehol v Ríme pre zlato na 5000 metrov s ochrnutou ľavou rukou. Lydiard, najznámejší kouč-samouk všetkých čias išiel proti vede, aby vytvoril novú. Jeho metódy sa dostali do učebníc pre všetkých trénerov v každom športe. (pf)