Britský šprintér Mark Foster (na snímke) oslavoval v máji 34. narodeniny, ale o konci kariéry nechce ani počuť. Nikto ho nevyháňa. Stále je v Európe v krátkom bazéne najlepší. Vo Viedni si v krauliarskom šprinte na 50 m doplával už po piaty európsky titul v krátkom bazéne na tejto trati a včera získal zlato aj na 50 m motýlik. Plavec University of Bath okúsil prvé veľké preteky pred osemnástimi rokmi na Hrách Commonwealthu. A stále nedáva mladým šancu. Druhému Holanďanovi Veensovi (má o osem rokov menej) nadelil vo štvrtok v cieli 22 stotín sekundy.
Tajomstvo plaveckej dlhovekosti rodáka z mestečka Bath je jednoduché. Plávanie nemá len ako koníček, ale aj ako civilné zamestnanie. "Stále ma baví a živí," hovorí štvornásobný účastník olympijských hier.
Britská nadácia, profitujúca z výťažkov tamojších lotérií, umožnila jemu i niektorým ďalším športovcom, živiť sa športom profesionálne. "Je to klasická zmluva. Pokiaľ mi to ide a sú výsledky, mám zaistený pravidelný plat," hovorí Foster.
Netušil, že bude plavec
Že bude dominovať aj štyri roky po tridsiatke, zaskočilo aj jeho samotného. "Nikdy som si nepomyslel, že je to možné, ale tak to je a kým to tak je, bol by som hlupák, keby som s tým skončil. Len ma trochu mrzí, že takých ako ja je málo. Väčšina talentov skončí skôr než môžu ukázať, čo v nich je. Len čo vyštudujú a vnoria sa do života, na plávanie zanevrú, lebo prídu o trénerov zo školy a nikto iný im pomocnú ruku nepodá. A bez nej to nejde. Ja som mal šťastie, ten prechod som zvládol. Hoci plávať som začal len v rámci sociálnej aktivity. Vtedy som netušil, že pri ňom vydržím toľké roky."
Atény mu ušli o päť stotín
Marka neznechutila ani smola na olympijskej kvalifikácii v Sheffielde. O päť stotín sekundy mu ušiel limit do Atén. Britské vedenie plaveckého zväzu bolo neoblomné. Nemáš limit, nikam nejdeš. Foster vedel, že v tréningu nič nezanedbal. Ďalej ho nepustilo nedoliečené rameno. Smútok za premárnenou piatou olympijskou možnosťou ho trápil dlho. Hľadal cestičky, ako kompetentných obmäkčiť, ale bezvýsledne. Aténske augustové finále sledoval spred televíznej obrazovky.
O dva mesiace stál na blokoch opäť. V americkom Indianapolise si najskôr po štvrtý raz vyplával na 50 m voľný spôsob titul svetového šampióna v krátkom bazéne a na 50 m motýlik pridal striebro, keď sa musel skloniť len pred domácim Ianom Crockerom, ktorý vytvoril svetový rekord.
Rovnaký program si zvolil Foster aj pre viedenské majstrovstvá. Dlhšie trate už nepláva. Na tie treba ešte väčšiu tréningovú drinu a ani Foster už telo neoklame. "Netúžim mať kopec medailí, ale byť čo najdlhšie najrýchlejší plavec vo vode," vyznal sa osemnásobný svetový rekordér v jednom z chatov s fanúšikmi. Už v detstve mu učarovala rýchlosť, sníval o dráhe pilota.
Plávať chce aj v Pekingu 2008
Techniku si Foster za pomoci trénerov vycibril sám, s mentálnou prípravou mu od januára minulého roku pomáha dvojnásobný majster sveta a svetový rekordér na 110 m prekážok Colin Jackson. Ani ho dlho nemusel prehovárať, od detstva sú veľkí kamaráti. Colin sa v Cardiffe narodil, Mark za tamojší klub plával.
"Je to najlepší tréner, akého som kedy mal. Plávanie nie je len o talente a tréningovej drine, ale aj o tom, čo máte v hlave. Colin bol dlhé roky na výslní, vie, aké to je byť pod veľkým tlakom a naučil ma vyrovnávať sa s tým," chválil ho Foster.
Vďaka nemu sa Mark naučil znášať slávu i pád. "Po víťazstvách prídu prehry a tie vás zrazia dolu. Práve to, ako sa cez tie čierne dni dostane, odlišuje chlapcov od mužov," vraví Jackson.
Foster to vie a aj preto je schopný aj dnes v bazéne vyučovať. Vydržať chce minimálne do Hier Commonwealthu v Melbourne 2006, ba viac ráz už nadhodil aj olympiádu v Pekingu 2008. Do štyridsiatky by mu vtedy chýbali necelé dva roky.
Vizitka Marka Fostera
Nar.: 12. mája 1970 v Bath
Úspechy: v krátkom bazéne šesťnásobný majster sveta a deväťnásobný majster Európy, osem ráz prekonal svetový rekord, účastník štyroch OH (1988 - 2000)
Záľuby: golf a archívne vína