Dôležité je vystvetliť liečbu aj detským pacientom. FOTO - ČTK
Dieťa mladšie ako 15 rokov si od januára nebude môcť samo vybrať lieky na recept. Lekárnik bude môcť dieťaťu lieky vydať len vtedy, ak bude mať písomný súhlas od rodičov alebo zákonného zástupcu. Lekárni, v ktorej liek vydajú aj bez súhlasu, hrozí polmiliónová pokuta.
Lekárnici informovaný súhlas vítajú, no upozorňujú, že to skomplikuje život 14- až 15-ročným deťom, ktoré chodia do školy do iného mesta, alebo bývajú na internáte. Na to, aby si mohli vybrať lieky, budú musieť najprv docestovať domov. Tým sa len oddiali čas užívania lieku. Iným riešením môže byť, že lieky im zabezpečí lekár.
Lekárnici však nevedia, akú formu má splnomocnenie mať a ako vlastne zistia, že je pravé. Preto o presný výklad informovaného súhlasu požiadajú ministerstvo zdravotníctva.
Zákon o zdravotnej starostlivosti hovorí, že poskytnutej zdravotnej starostlivosti (sem patrí aj výdaj liekov) musí predchádzať informovaný súhlas pacienta. U detí do 15 rokov ho musí dať zákonný zástupca.
Detskí lekári komunikujú v prvom rade s rodičmi, no liečbu musia vysvetliť aj malým pacientom. O tom, ako vyzerá takáto komunikácia, sme sa porozprávali s bratislavskou pediatričkou MARTOU ŠPÁNIKOVOU.
Ako znášajú rodičia horšie správy?
"Reakcia rodičov závisí od ich povahy a spôsobu, ako sa správu dozvedia. Vždy sa snažím závažné správy povedať v pokojnej atmosfére, keď vysvetlím základnú príčinu ochorenia. Podrobne vysvetlím, ako môžu rodičia dieťaťu pri liečbe a znášaní ochorenia pomôcť. Rozhovor uzavriem pozitívnou perspektívou a niečím, čo môže aj v danej situácii potešiť. Aj ochorenie, ktoré sa lekárovi zdá banálne, pre rodičov môže znamenať traumu. Preto im treba všetky úkony a terapeutické postupy objasniť."
Ako sa ochorenie a liečba vysvetľuje deťom?
"Komunikácia s detským alebo adolescentným pacientom je dôležitá, lebo aj oni majú určitý náhľad na svoje ochorenie. Hlavne u adolescentov treba nájsť správnu mieru, aby zodpovedne pristúpili k liečbe, ale aby sa nevystrašili a nemali pocit strachu či beznádeje."
Odmietli niekedy rodičia liečbu, ktorú ste navrhli?
"Po vyšetrení dieťaťa veľmi často použijem vetu sú 'dve možnosti' a vysvetlím im, ako môžeme postupovať. Nepamätám si, že by rodičia po podrobnom výklade liečbu odmietli. Aj keď niekedy si nemôžem byť istá napríklad, či berú odporučené lieky, alebo či namiesto mojich odporučení nenavštívili ľudového liečiteľa a neriadia sa len jeho radami."
Rodičia majú s informovaním zo strany lekárov aj zlé skúsenosti.
"Pri možnosti slobodnej voľby lekára je veľmi dôležité, aby si rodičia vybrali detského lekára, ktorému veria, vedia s ním komunikovať a je im sympatický. Veľmi rada sa zoznámim s rodičmi ešte predtým, ako sa rozhodnú ku mne s deťmi chodiť, ešte pred narodením dieťaťa. A až po prvom rozhovore nechám na nich, či si ma vyberú."
Čo zmení zavedenie informovaného súhlasu v práci pediatra?
"Z charakteru práce pediatra a môjho spôsobu práce nevyplýva, že by zákon zásadným spôsobom niečo zmenil. Pokiaľ sa nebude uplatňovať byrokraticky tak, že každý rozhovor s pacientom musím zakončiť jeho podpisom, s čím nesúhlasí. Nemôžem kontrolovať, či pacienti doma berú lieky, ktoré som navrhla." (dro)