Zdá sa vám, že časy, keď sa ľudia navzájom oslovovali titulmi či podľa vykonávaného povolania, sú nenávratne preč? V niektorých krajinách to tak nie je. Nesmiernu záľubu v takomto oslovovaní majú napríklad Taliani. Vyžívajú sa v tituloch a len málo im záleží na tom, či zodpovedajú skutočnosti. Hoci v Taliansku nie je dnes viac lekárov ako kedysi, určite je viac ľudí, ktorí sa nechávajú oslovovať dottore. O niečo prestížnejšie sú tituly professore, avvocato či ingegnere. Ako oslovenie sa používa aj ragioniere (účtovník) či maestro. Titul maestro možno uplatniť nielen pri oslovovaní majstra Pavarottiho, ale každého, kto hrá na hudobnom nástroji, aj učiteľa.
"V Spojených štátoch sa vysoko cenia peniaze. Taliani im však taký význam neprikladajú. Ak máte stredný príjem, ale dobrý titul, ľudia si myslia, že ste šťastní," hovorí taliansky novinár Beppe Severgnini, ktorý žije v USA.
Rozsah talianskych titulov sa teraz určite ešte rozšíri. Jeden zo súdov nedávno totiž rozhodol, že titul dottore môžu legálne používať aj absolventi trojročného univerzitného štúdia, kým doteraz ho mohli používať len tí, čo absolvovali najmenej štvorročné štúdium. Výnos súdu však myslí aj na to, ako odlíšiť absolventov trojročného univerzitného štúdia od tých, ktorí majú za sebou štvor- až päťročné štúdium. Tým, ktorí majú za sebou dlhšie štúdium, odporúča rozšíriť si titul o špecializáciu. Na počudovanie, doktori - lekári, ktorí musia študovať ešte dlhšie, sa nechávajú oslovovať len titulom doktor.
Pre cudzincov je niekedy ťažké vyznať sa v tejto motanici titulov. Internetový sprievodca Milánom pre obchodníkov dáva napríklad takéto rady: Najjednoduchší spôsob, ako sa nedopustiť faux pas, je oslovovať titulom doktor každého, na koho vo svojom obchode narazíte, samozrejme, ak dotyčná osoba nemá iný titul, napríklad advokát alebo architekt.
"Ťažko môžem povedať 'Dobrý deň, pán technik', keď si niekto príde ku mne vypiť espresso," hovorí Remo Bellucci, majiteľ rímskej kaviarne Remo. "Keď však niekomu poviete doktor, dá vám vyššie prepitné."