Ide napríklad o lieky na zníženie teploty - acylpyrín, proti bolesti - ataralgin a valetol či prvú pomoc na cesty - kinedryl. Namiesto nich síce existujú lieky s rovnakým účinkom, niektoré sú však drahšie.
Lekárnici tvrdia, že pacienti zmenu berú pokojne a nechajú si poradiť, ktoré lieky môžu brať ako náhradu. Najviac sa pýtajú na kinedryl, medipyrin a ataralgin.
Výrobcami týchto liekov boli Slovakofarma Hlohovec a Léčiva Praha, ktoré sa minulý rok zlúčili do spoločnosti Zentiva. Podľa rozhodnutia Protimonopolného úradu museli časť svojho portfólia predať iným výrobcom, lebo inak by vo výrobe takýchto druhov liekov nemali konkurenciu.
Hovorca úradu Miroslav Jurkovič povedal, že zlúčenie firiem český aj slovenský úrad schválil v roku 2003 s podmienkou, že "lieky musí Zentiva predať v akejkoľvek forme vrátane práv duševného vlastníctva, zmlúv, dokumentácie a všetkých ďalších aktív". Kupec pritom nemôže byť prepojený na firmu Zentiva.
Podľa webovej stránky Zentivy lieky aj so zásobami firma už predala menším výrobcom. Tí sa zaviazali, že výrobu a dodávky liekov neprerušia, ale sľub zrejme nedodržali. V lekárňach podľa webovej stránky Zentivy sa táto firma vzdala výroby liekov acifein, acylpyrín, infadolan, valetol, veral, ataralgin, influcid, medipyrín, superpyrín, febichol, kinedryl, orenzym, oxyphyllin, tramal, enelbin. Firma musela tiež ukončiť licenčnú zmluvu na rohypnol.
Výrobu mal povoliť Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ale riaditeľ ústavu Ľudovít Martinec nepotvrdil, či sa tak už stalo.