Aktivisti sa reťazami pripútali k opustenej budove neďaleko centra metropoly, čím chceli poukázať na nedostatok ubytovacích kapacít pre demonštrantov, ktorí do Bruselu pricestovali kvôli summitu. Väčšinu zadržaných tvoria cudzinci - 30 Francúzov, päť Grékov, dvaja Íri a dvaja Austrálčania. Miestny policajný šéf Christian De Coninck vyhlásil, že išlo o akciu dobre organizovanej skupiny. "Sme na nich pripravení," dodal.
V obavách z opakovania násilností, ktoré vrcholné medzinárodné podujatia v ostatných rokoch sprevádzajú, bruselská polícia podnikla prísne bezpečnostné opatrenia a pre summit vyčlenila 3000 policajtov. Špeciálne policajné sily majú k dispozícii pripravené vodné delá a vrtuľníky. V uliciach hliadkujú policajti na koňoch.
Počas summitu, ktorý sa začína v piatok ráno, sú plánované tri protestné pochody. Polícia na nich očakáva 40.000 osôb, vrátane antiglobalistov z celej Európy.
Dnes v Bruseli demonštrovalo asi 80.000 odborárov z celej Európy. ktorí žiadali väčšiu účasť odborových zväzov pri tvorbe sociálnej politiky EÚ a vyzvali európskych lídrov, aby urobili viac pre zníženie nezamestnanosti. Pochod mestom sa zaobišiel bez násilností.
Miesto summitu - kráľovský palác v Laekene, budovy parlamentu v centre Bruselu, ako aj hlavné námestie metropoly, sú pre demonštrantov neprístupné.
Po udalostiach z 11. septembra v USA sú kvôli možným teroristickým útokom v pohotovosti aj stíhačky F-16 belgického letectva.