Slovenská ústava hovorí, že všetci občania majú právo na bezplatné vzdelanie. Ukazuje sa však, že nie všetci majú šance na rovnako kvalitné vzdelanie.
Lepšia rodina, lepšie vzdelanie
Štúdia PISA ukázala, že u nás majú väčšie šance na dobré vzdelanie žiaci z rodín, ktorých rodičia majú vyššie vzdelanie. "Vyššie vzdelanie rodiča je pre žiaka na Slovensku významnou výhodou," hovorí štúdia. "Slovensko sa spolu s Belgickom, Nemeckom, Maďarskom a Luxemburskom zaradilo medzi krajiny s najväčšími rozdielmi vo výsledkoch žiakov podľa najvyššieho dosiahnutého vzdelania ich rodičov. Výsledky žiakov, ktorých rodičia majú najvyššie vzdelanie, zodpovedajú výkonu priemerného žiaka vo Fínsku - najúspešnejšej krajine v testovaní PISA." Platí teda pravidlo, že čím lepšie vzdelanie rodičov a status v spoločnosti, tým má dieťa väčšie šance na kvalitnú školu.
Zlá škola, slabé vzdelanie
Vo výskume PISA sa tiež ukázalo, že Slovensko patrí medzi krajiny s rozdielnou kvalitou škôl. To je dôvod, ktorý strháva Slovensko do oblasti priemeru. "Krajiny úspešné v štúdii PISA nemajú vo výkonoch žiakov veľké rozdiely. Slovensko, naopak, patrí medzi krajiny s najväčšími rozdielmi medzi jednotlivými školami," upozorňuje štúdia.
Vyplýva z nej, že ak sa žiak z dobrého sociálno-ekonomického prostredia dostane na "zlú" školu, jeho výkon bude slabší, ako keby bol na "dobrej" škole. "Vplyv jeho rodinného zázemia bude nižší ako vplyv jeho spolužiakov a školy," tvrdí štúdia.