Severná Kórea unášala Japoncov v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. Mali školiť ich agentov v jazyku a miestnych reáliách. Po neúnavnej snahe japonskej vlády, ktorá nikdy neprestala pátrať po osude svojich občanov, sa Severná Kórea v roku 2002 priznala Tokiu k 13 únosom.
"Tieto kosti patria nejakej inej osobe," povedal včera šéf úradu japonskej vlády Hirojuki Hosoda. Údajné pozostatky Karouki Matsukiho odovzdali Severokórejci v novembri a odvtedy ich skúmali japonskí odborníci. Matsukiho uniesli v roku 1980, keď mal 26 rokov. Severná Kórea tvrdí, že v roku 1986 zahynul pri dopravnej nehode. Už pred dvoma rokmi poslali Japoncom z Pchjongjangu pozostatky, ktoré mali patriť Matsukimu. Dôkladné skúmanie ukázalo, že ide o niekoho iného.
Japonsko včera protestovalo a od Severnej Kórey, s ktorou neudržiava riadne diplomatické styky, požadovalo vysvetlenie nevyjasnených osudov desiatich Japoncov. Komunistický štát tvrdí, že ôsmi Japonci už nežijú a únos ďalších dvoch nechce priznať. Japonsko požaduje dôkazy, že ich občania sú už skutočne mŕtvi.
Hosoda včera povedal, že za týchto okolností bude veľmi ťažké dopraviť do Južnej Kórey druhú časť sľúbenej potravinovej pomoci. Priznania Severokórejcov k únosom boli motivované ekonomicky. Za vydanie piatich japonských občanov pred dvoma rokmi dostali ekonomickú a potravinovú pomoc.
O zavedení ekonomických sankcií Tokio teraz neuvažuje. Spolu so Spojenými štátmi, Južnou Kóreou, Čínou a Ruskom sa snažia dostať Severnú Kóreu k rozhovorom o jej jadrovom programe.
(mch, reuters)