ich víťaza.
Spoločne vyzvali "všetky strany", aby pred opakovaným druhým kolom volieb nepodnecovali násilie, nezastrašovali voličov a zaistili "slobodný a férový priebeh volieb, ktorý odrazí vôľu ukrajinského ľudu".
"Dosiahli sme zásadný prielom," povedal generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer.
Podobné vyhlásenie na summite Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ešte v utorok v Sofii stroskotalo na odpore Ruska a Bieloruska.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov včera v Bruseli zdôraznil, že o Ukrajine sa znovu rokovalo z iniciatívy aliancie. Spoločné vyhlásenie podľa neho zamedzuje vmiešavanie do vnútorných záležitostí Ukrajiny. To Moskva v minulých týždňoch Západu opakovane vyčítala. Medzinárodným pozorovateľom predhadzovala, že vraj nadŕžajú prozápadnej opozícii.
"Ukrajina nemôže byť ani na Západe, ani na Východe," zopakoval šéf ruskej diplomacie i včera názor svojej vlády. V súvislosti s politickou krízou na Ukrajine odmietol Lavrov aj Scheffer hovoriť o konfrontácii a tvrdili, že návrat studenej vojny do vzťahov Západu s Ruskom videli len médiá.
Lavrov zároveň poprel, žeby proruský prezidentský kandidát Viktor Janukovyč dostával oficiálnu finančnú podporu z Ruska. Účasť moskovského starostu Jurija Lužkova na zraze rusofilných iredentistov označil za bežné kontakty medzi regiónmi.
Ruský minister naopak nepriamo naznačil, že aktivitám prozápadnej opozície okolo jej kandidáta Viktora Juščenka nadŕža americká vláda tým, že spolufinancuje niektoré projekty organizácie na podporu ľudských práv Freedom-House.
Autor: David Zelinger,Brusel