V Izraeli rozhodovali o novej vláde jednoty

JERUZALEM - Členovia izraelského vládneho bloku Likud včera v straníckom referende hlasovali o rozšírení vládnej koalície o ľavicovú Stranu práce a dve náboženské strany - Šas a Jednotná Tóra Judaizmu.

Ariel Šaron. FOTO - ČTK/AP

Výsledky mali byť známe krátko po polnoci, prieskumy medzi členmi Likudu naznačovali, že výsledok bude veľmi tesný. Premiér a šéf Likudu Ariel Šaron očakával, že strana bude s rozšírením koalície súhlasiť.

Ak by sa rozhodla pre opačnú alternatívu, musel by Šaron, ktorý stratil väčšinu v Knessete, pravdepodobne vypísať predčasné voľby. To by znamenalo, že jeho plán na stiahnutie izraelských osadníkov a vojakov z Gazy by sa odložil. Nie je tiež jasné, či by sa Likudu podarilo získať toľko hlasov ako v minulých voľbách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Šaron preto posledné dva dni osobne telefonoval členom Likudu, aby prišli hlasovať. Premiérovi poradcovia sa totiž obávali, že nízka účasť by mohla nahrať odporcom rozširovania koalície. Hlasovanie sa totiž konalo počas rodinného sviatku Chanuka, navyše v Izraeli je teraz daždivé počasie. Negatívny vplyv mohli zohrať aj médiá: písali totiž, že Šaron má dosť hlasov. Podľa denníka Haarec však okolo tretej popoludní volila len štvrtina členov Likudu.

Širokú vládnu koalíciu národnej jednoty si podľa prieskumov želá viac ako 70 percent Izraelčanov. V Likude ju však podporuje len 48 percent členov. Podobné referendum ako včera už v Likude sa v auguste skončilo odmietnutím vstupu nových strán do koalície.

Ak by Likud schválil rozšírenie koalície, už v nedeľu by sa mohli začať rokovania s labouristami aj náboženskými stranami. (mik)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 632
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 385
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 725
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 224
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 389
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 768
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 919
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu