Muzika z internetu je lacnejšia ako v obchode

BRATISLAVA - Kúpiť si drahý CD nosič? Stále viac ľudí si povie "nie" a namiesto návštevy obchodu sa pripoja na internet ...

Pesničky z počítača sa do vreckového MP3 prehrávača dostanú cez kábel, ktorý býva k prehrávaču štandardne pribalený FOTO - SME/MIROSLAVA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA - Kúpiť si drahý CD nosič? Stále viac ľudí si povie "nie" a namiesto návštevy obchodu sa pripoja na internet a svojho interpreta si tam legálne, za poplatok stiahnu. Počet internetových stránok, ktoré ponúkajú muziku na stiahnutie, rastie a, naopak, klasické obchody trpia úbytkom zákazníkov. V Južnej Kórei napríklad v posledných piatich rokoch skrachovalo 95 percent klasických obchodníkov s CD nosičmi. Ľudia sa obvykle prídu do predajne len informovať na konkrétny titul, ktorý si potom stiahnu z internetu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Európe sa obchody zatiaľ úspešne krachom vyhli, ale to neznamená, že sa im to bude dariť aj naďalej. Rýchly internet, ktorý je nevyhnutnou podmienkou na sťahovanie hudby, využíva v Južnej Kórei päťkrát viac ľudí ako v Európe. Avšak počet rýchlych pripojení rastie i tu. Podľa posledných prieskumov internet využíva okolo sto miliónov ľudí a oproti minulému roku sa ich počet zvýšil o 12 percent. Takmer polovica dnešných európskych surferov používa práve rýchly internet. Na Slovensku sa počet používateľov pohybuje v desiatkach tisícov.

Ako stiahnuť hudbu?

Na internetovej stránke, ktorá ponúka hudbu, sa treba najprv zaregistrovať. Na sťahovanie si väčšinou treba stiahnuť špeciálny softvér, ktorý ponúkajú stránky bezplatne. Ponuka hudby je rozdelená do žánrov, napríklad vážna hudba, rock, pop. Každý kategória má zoznam dostupných interpretov, albumov a pesničiek. Stačí len označiť vybrané albumy a sťahovanie sa môže začať. Väčšina stránok ponúka aj možnosť vyhľadávania podľa mena interpreta, albumu či pesničky.

SkryťVypnúť reklamu

Za stiahnutie sa platí kreditnou kartou. Niektoré stránky umožňujú aj predplatiť si mesačný či ročný paušál. Kartou sa platí za stiahnutú pesničku alebo za album.

Pre sťahovanie pesničiek z internetu treba rátať s investíciami. Podmienkou je rýchle pripojenie. Na Slovensku vyjde najlacnejšie mesačne na 799 korún. Digitálna telefónna linka ISDN alebo vytáčané pripojenie (dial up) by sťahovanie neúmerne predražilo, pretože v týchto prípadoch sa platí aj za čas strávený na internete. Ďalšou podmienkou je softvér. Je bezplatne prístupný na internete, napríklad WinAmp, Windows Media Player či Real Player.

Výhodou digitálneho formátu piesní je možnosť dostať ich do vreckového prehrávača. Ceny modelov dostupných na slovenskom trhu sa pohybujú od troch- do 21-tisíc korún. Ich prehľad vám prinášame dnes na 29. strane.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodnejšia cena

Dobrým dôvodom na sťahovanie hudby z internetu je nižšia cena. Nový album obľúbenej skupiny sa dá napríklad z internetovej stránky iTunes stiahnuť za polovičnú cenu klasického CD nosiča. Fanúšik si navyše nemusí kupovať celý album, ale môže si vybrať len obľúbenú hitovku. Jedna skladba ho na spomínanej stránke vyjde na 45 korún. Ak je ich na celom albume desať, v konečnom dôsledku zaplatí za celý album menej, ako by dal za CD nosič, za ktorý v kamennom obchode zaplatí zhruba 700 korún. Existujú však aj lacnejšie stránky ako napríklad Wippit, kde za 2800 korún ročne môže sťahovať hudbu koľko chce, alebo Napster, kde mesiac sťahovania vyjde na dvesto korún.

S nástupom rýchleho pripojenia si čoraz viac ľudí sťahuje legálne alebo nelegálne pesničky do počítača z internetu. S rastúcim obratom hudobných internetových stránkok klesá predaj klasických kamenných obchodoch. FOTO - SME/MIROSLAVA CIBULKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 349
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 881
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu