Únia zaviedla voči Pekingu zbrojné embargo pred 15 rokmi, keď čínsky režim krvavo potlačil študentské protesty na námestí Tchien-an-men.
Kedy presne únia embargo zruší, nepovedala. Bude to zrejme skôr, než Peking splní podmienku, ktorú si Brusel dal: zlepšenie ľudských práv.
Holandský premiér Jan Peter Balkenende, ktorého krajina teraz únii predsedá, povedal, že embargo môžu zrušiť v nasledujúcich mesiacoch. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana bol presnejší. Mohlo by to byť už počas marcového summitu únie.
Skôr než by únia embargo zrušila, musí podľa Balkenendeho sprísniť tzv. kódex správania, ktorý upravuje vývoz zbraní do tretích krajín, hlavne tých, kde by sa mohli použiť proti vlastným ľuďom či zahraničnej agresii. Podľa nemeckých médií by sa kódex mohol upraviť ešte pred Vianocami. To by zrušenie embarga zjednodušilo a predaj zbraní do Číny by sa potom musel zverejňovať.
Ako Čína dovtedy zlepší podmienky väznených a prenasledovaných vo svojej krajine, po trojhodinovom summite nezaznelo.
Únia je zjavne pripravená najspornejší bod vo výborne sa rozvíjajúcich čínsko-európskych vzťahoch odstrániť. Nie je však jednotná, preto ten otáznik nad termínom. Čína má na svojej strane Nemcov a Francúzov, proti sú Briti, Švédi či Česi.
A má ešte jedného významného protivníka - Spojené štáty. Tie sa obávajú, že by Čína mohla ohrozovať Taiwan a škodiť tak americkým záujmom v tomto regióne. Washington pohrozil, že obmedzí predaj špičkovej vojenskej technológie európskym krajinám, ak v tlaku proti Číne poľavia. A to nemôže Brusel ignorovať.
Rovnako ako to, že vzťahy s Čínou sú pre úniu stále výhodnejšie. Únia dúfa, že svoj obchod s Čínou ešte rozšíri. Na prázdno tak vyšla výzva organizácií na ochranu ľudských práv, aby únia nepovýšila ekonomické záujmy nad osudy prenasledovaných oponentov čínskeho režimu.
Vzťahy Čína - EÚ
- Čína je po Spojených štátoch druhým najväčším obchodným partnerom únie (ešte v roku 1980 bola Čína na 25. mieste),
- vzájomný obchod dosiahol 190 miliárd eur,
- v roku 2003 doviezla dvadsaťpäťka z Číny tovar za 105 miliárd a vyviezla za 40 miliárd eur. (čtk)