Polícia v utorok pristihla sedem áut, ktoré viezli drevo, ale doklady na to nemali. ILUSTRAČNÉ FOTO - JÁN KROŠLÁK
Polícia s lesníkmi z obvodných lesných úradov v utorok preverila spolu 21 áut. Prvá takáto kontrola bola dva týždne po víchrici, vtedy preverili 66 áut, z toho asi polovici chýbali doklady o pôvode dreva.
Prednosta krajského lesného úradu Jozef Kulan nechce hovoriť priamo o krádeži. "Tým, že dotyční nevedeli zdokladovať, odkiaľ vyťažili drevo, porušili zákon o hospodárení v lesoch a vyhlášku o označovaní dreva." Rabovanie sa však očakáva. "Po takýchto kalamitách sa dajú predpokladať aj krádeže. Drevo tam leží ako na dlani."
Riaditeľ TANAP-u Tomáš Vančura nemôže potvrdiť, či sa kalamitné drevo kradne, informácie sa k nemu dostali len "z druhej ruky". "Každá katastrofa prináša aj tieto javy." Podľa neho treba zabezpečiť rýchle opatrenia na kontrolu a evidenciu dreva.
Zabezpečiť evidenciu by mali Štátne lesy TANAP. Ich riaditeľ Peter Liška povedal, že do územia po kalamitách sa zvyknú nasťahovať rôzni dobrodruhovia a zlodeji. "O tých, ktorí takúto situáciu v minulosti už využili, sa navzájom informujeme s ostatnými vlastníkmi a správcami. Treba kontrolovať ich pohyb a neprijímať ich na práce pri spracovaní kalamity."
Štátne lesy majú v Tatrách päť členov SBS a 63 členov lesnej stráže. "Od budúceho týždňa ich bude viac, pribudnú aj SBS-ky. Koordinovať ich bude profesionál. Územie bude vyznačené značkami, vrátane kontrolných stanovíšť." Preventívne kontroly budú pokračovať.
Priestor s popadanými stromami je obrovský, otvorený a ťažko kontrolovateľný. Traktor s vlečkou naloženou drevom údajne môže prejsť bez toho, aby ho niekto videl. Kontrolu sťažuje aj to, že okrem štátnych lesov sú v Tatrách aj súkromné urbariáty.
Ľudia, ktorí porušili zákon, môžu dostať pokutu do pol milióna korún. Prepravované drevo, na ktoré nemajú doklady, im zhabe štát. Najväčšie nedostatky doteraz zistili v okresoch Poprad, Kežmarok a Prešov. Konanie o uložení pokuty môže trvať aj dva mesiace.
INGRID DROZDÍKOVÁ