Deväť rád, ako nakupovať elektroniku

1. Začnite na internete

Získajte čo najviac informácií o tom, čo chcete kupovať. Zadajte názov vyhliadnutého výrobku do Google a prečítajte si recenzie aj hodnotenia od ľudí, ktorí si ho už kúpili.

Pozorne si prezrite najmä zoznam jeho funkcií a overte si, či naozaj kupujete optimálny model, ktorý má všetko, čo potrebujete, ale nie priveľa vecí, ktoré nepotrebujete (inak zbytočne preplácate).

2. Nenakupujte len elektronicky

Oddeľte výber od nákupu - aj ak plánujete nakupovať elektronicky, zájdite do najbližšieho kamenného obchodu a prístroj si ohmatajte. Možno bude priťažký alebo ľahký, možno nebude príjemný na dotyk - to na internete nezistíte. Neurobíte chybu, ak sa spýtate predavača, aké majú s prístrojom skúsenosti a či by si ho sám kúpil, alebo by radšej odporučil iný model.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

3. Porovnajte ceny

Ak ste si už vybrali, porovnajte jeho ceny v rôznych obchodoch: vo veľkých supermarketoch (nemusíte ich obchádzať, stačí pozrieť na Zlacnene.sk alebo Konzum.sk), v špecializovaných veľkých predajniach elektroniky ako DatArt, Nay či TPD (všetky majú webové stránky), aj v menších obchodoch vo vašom okolí. Konkrétny tovar môže byť v závislosti od rôznych akcií v niektorej z nich výrazne lacnejší.

Ak kupujete luxusnú elektroniku za cenu desaťtisícov korún, porovnajte si aj ceny v zahraničných internetových obchodoch (napríklad cez froogle.google.com) - pri menej predávanom tovare vás takýto nákup môže vyjsť aj s prepravou zo zahraničia oveľa lacnejšie, ako v slovenských obchodoch.

4. Myslite na príslušenstvo

Ešte pred kúpou si premyslite, čo všetko budete k prístroju potrebovať - napríklad náhradné batérie, elegantné puzdro, handričku a špeciálny prípravok na čistenie či elektrický adaptér. Niektoré zariadenia bez ďalších doplnkov dokonca nebudú ani fungovať - napríklad tlačiareň sa môže dodávať bez potrebného kábla na prepojenie s počítačom. Priamo v obchode sa vždy opýtajte, aké doplnky je možné k prístroju ešte dokúpiť - môže ísť aj o jednoduché náhradné dielce, ktoré nestoja veľa, ale o niekoľko rokov, keď ich budete potrebovať, ich už nemusíte zohnať.

SkryťVypnúť reklamu

Ak kupujete prvý CD či DVD prehrávač, nezabudnite kúpiť aj aspoň jeden CD alebo DVD disk, aby ste ho mali ako vyskúšať - to platí najmä ak dávate elektroniku ako darček. Podobne ak napríklad kupujete tlačiareň, nezabudnite na kancelársky papier a fotopapier, ak chcete tlačiť aj fotografie.

5. Pozor na záruku

Záruka na elektroniku musí byť najmenej dva roky, ak niektorý výrobca ponúka viac, zohľadnite to ako jeho výhodu pri rozhodovaní sa medzi rôznymi značkami.

Starostlivo si odložte doklady o kúpe a záručné listy. Skontrolujte, či vám na nich správne vyznačili dátum predaja.

Pri niektorých výrobkoch, napríklad pri značkových počítačoch, si môžete zvoliť dĺžku záruky - za ďalší rok navyše typicky doplatíte niekoľko tisíc korún. Experti však upozorňujú, že kúpou dlhšej záruky vlastne staviate na to, že sa prístroj pokazí, a v tom prípade by ste ho radšej vôbec nemali kupovať. Dlhšia záruka sa môže vyplatiť, ak plánujete počítač používať naozaj dlho - povedzme viac ako 3 - 5 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

6. Poznajte svoje možnosti

Ak kupujete niečo väčšie, televízor či domáce kino, domácnosť si poriadne premerajte, aby ste si boli istý, že sa vám na určené miesto zmestí. Myslite tiež na to, ako veľký predmet doveziete domov a vynesiete po schodoch.

Ešte pred kúpou preto podrobne preskúmajte, za akých podmienok vám predajca tovar aj dovezie a či ho i zapojí. V niektorých prípadoch sa dokonca vyplatí vrátiť sa z obchodu domov a tovar objednať cez internet, pretože podmienky doručenia sú vtedy výhodnejšie.

Napríklad predajňa Nay ponúka pri nákupe priamo v predajni dovoz zadarmo len pri väčšom tovare a len v mestách, kde má predajne. Pri nákupe cez internet vám však zadarmo (pri tej istej cene tovaru) dovezú akýkoľvek výrobok nad 3500 korún a do ktoréhokoľvek mesta. Ak teda nebývate vo veľkom meste, môžete pri nákupe cez internet ušetriť aj pár tisíc za dopravu.

SkryťVypnúť reklamu

7. Nebuďte priveľmi tvorivý

Nech ste akokoľvek zbehlý v elektronike a počítačoch, nezačnite po vybalení zo škatule prístroj intuitívne pripájať tak, ako sa vám to zdá správne. Mnohé zariadenia totiž nefungujú podľa logiky, ale len podľa návodu - vždy preto postupujte presne podľa neho krok za krokom, nech by sa vám zdal akokoľvek triviálny a jednoduchý. Ak sa potom vyskytne nejaký problém, budete môcť pri reklamácii presne povedať, v ktorom kroku návodu sa to stalo (a nepripravíte sa o záruku, ak ste niečo urobili nesprávne).

Ak niečo nefunguje, ako by malo, ešte raz si podrobne prejdite návod aj inštrukcie na riešenie najbežnejších problémov. Ak to stále nefunguje a už ste vyskúšali všetky možnosti (medzi ne nezaraďujte šmátranie šraubovákom v útrobách prístroja!), odpojte prístroj z elektriny a zavolajte na technickú podporu, ktorej číslo by malo byť v návode k prístroju.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ani jej inštrukcie nepomôžu, nešpekulujte a zistite v predajni, ako možno nefunkčný prístroj reklamovať.

8. Vyskúšajte záťažový test

Keď si doveziete domov nový počítač, televízor alebo ľubovoľné iné zariadenie, zapnite ho a ak je to len trochu možné, nechajte ho pustené nepretržite aspoň 48 hodín (zvuk môžete nechať vypnutý). Vyskúšate tak, či je schopné dlhodobo pracovať aj zahriate na prevádzkovú teplotu.

Ak bez problémov funguje, po dvoch dňoch ho vypnite a nechajte ho vypnuté aspoň niekoľko hodín, najlepšie celý deň. Ak po ďalšom zapnutí stále funguje, pravdepodobne bude bez problémov pracovať aj v budúcnosti. Ak nefunguje, vráťte ho.

9. Starajte sa o nového miláčika

V návode na obsluhu nájdete aj rady, ako sa o zariadenie starať, aby ste predĺžili jeho životnosť. Nešpekulujte nad tým, že tak nechce výrobca len podporiť predaj špeciálnych handričiek a čistiacich roztokov, a bez výhrad rady dodržiavajte. Čistenie nezaručuje len to, že výrobok bude dlhšie vyzerať ako nový. Prach a špina sú najčastejšou príčinou, prečo elektronika po čase zlyháva - ak nebudete lenivý, vydrží vám dlhšie.

SkryťVypnúť reklamu

(Spracované podľa msnbc.com)


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 781
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 064
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 820
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 476
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 437
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 808
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 570
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 297
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu