Budapešť 13. decembra (TASR) -Za rok neúspechov a prehier maďarskej zahraničnej politiky označil dnes predseda zahraničného výboru maďarského parlamentu István Szent-Iványi končiaci sa rok 2001.
Stalo sa tak v Budapešti na pôde parlamentného grémia, ktorého opoziční členovia mimoriadne kriticky prijali správu o činnosti maďarskej diplomacie z úst ministra zahraničných vecí Jánosa Martonyiho.
Niekdajší druhý muž maďarskej diplomacie, predstaviteľ opozičného Zväzu slobodných demokratov (SZDSZ) ďalej konštatoval, že Zákon o Maďaroch v susedných štátoch nebol pripravený, upozornil na stagnáciu v procese pričleňovania k Európskej únii a kritizoval aj absenciu zohľadnenia vojenskopolitických záujmov krajiny pri rozhodnutí o prenájme stíhačiek typu Gripen.
János Martonyi odmietol tvrdenia, že Budapešť sa vzdialila od členstva v EÚ a podčiarkol, že vystúpenia opozičných politikov sú motivované blížiacimi sa voľbami. Summit EÚ v Laekene potvrdí, že jediným funkčným princípom prijímania nových členov bude posudzovanie individuálnej výkonnosti uchádzačov, povedal a dodal, že Maďarsko môže už budúci rok ukončiť prístupové rokovania s Bruselom.
Maďarský minister zahraničných vecí vyhlásil, že tzv. krajanský zákon nemá územnú, ale personálnu filozofiu, čo je v medzinárodnom práve skutočne novinkou. Konkrétne a podľa Jánosa Martonyiho uspokojivé riešenia, ktoré Budapešť navrhla v reakcii na rumunské pripomienky, sú dokonale vhodné na rozptýlenie prípadných obáv, odznelo na zasadaní zahraničného výboru maďarského parlamentu.
Kým predstaviteľ opozičných socialistov Csaba Tabajdi povedal, že koncepciu predmetného zákona možno aj v súčasnosti akceptovať a poukázal iba na negatívny vplyv absencie konzultácií na verejnú mienku v Rumunsku, István Szent-Iványi v zastúpení liberálneho SZDSZ poukázal na obsah stanovisko Benátskej komisie Rady Európy a hodnotiacej správy Európskej komisie. Ako povedal, vyplýva z nich, že podľa Európy zákon nie je v súlade s príslušnými európskymi trendmi.
Maďarsko neustále zasahuje do vnútorných záležitostí krajanov spoza hraníc, vyhlásil predseda zahraničného výboru a v tejto súvislosti osobitne kritizoval "jedného z popredných predstaviteľov Ministerstva zahraničných vecí MR".
Maďarská opozícia označila za neúspech budapeštianskej diplomacie aj obnovenie vízovej povinnosti voči občanom krajiny zo strany Kanady a udelenie azylu skupine maďarských Rómov vo Francúzsku.